درس خواندن با برنامه

برای درس خواندن با برنامه و نیز موفق شدن در تحصیل داشتن مطالعه بخش مهمی را دارا میباشد و نیز گاهی اوقات پیدا کردن وقت کافی برای مطالعه‌، سخت به نظر می آید، مخصوصا خواندن آن قسمت هایی که به مرور  و یادآوری بیشتری نیاز دارند. یکی از راه‌های مطمئن برای موفقیت در مطالعه، داشتن یک برنامه‌‌ ریزی درسی منسجم است و باید در برنامه‌ریزی اولویت ها را نیز در نظر بگیرید و با توجه به آنها برنامه ریزی کنید، باید آن‌قدر هوشمندانه عمل کنید که از مسئولیت‌های دیگرتان که خانواده و دوستان میباشد غافل نشوید و نیز لازم نباشد تا سرگرمی‌هایتان را کنار بگذارید.

در نهایت با کمی فکر و کمی فعالیت بیشتر، در درس خواندن با برنامه مشکلی برای انجام یک برنامه‌ریزی درسی مناسب و رسیدن به همه‌ی اهداف تحصیلی خود نخواهید داشت.با این نوشته یاد میگیریم تا چگونه برنامه ریزی درسی کنیم و با صرف انرژی مناسب و وقت کافی، به تمام اهداف خود برسیم.

گام اول: برنامه‌‌‌هایتان را یادداشت کنید.

درس خواندن با برنامه

لیستی از مواردی که به مطالعه نیاز دارند را یادداشت کنید.

اولین کاری که برای درس خواندن با برنامه باید انجام داد این میباشد که فهرستی از دروسی که به مطالعه نیاز دارند را یادداشت کنید و آنها را روی کاغذ درآورید این کار به شما در پرورش یافتن ایده هایتان کمک خواهد کرد.

بررسی کنید که برای هر کلاس درس یا امتحان چه کارهایی باید انجام دهید.

در ابتدا تمام کارهایی که باید انجام دهید را یادداشت کنید شاید ساعتی که به مطالعه درسی اختصاص داده اید و یا روند برگزاری یک کلاس تغییر کند و این تغییرات برای جبران زمان های از دست رفته شما برای درس خواندن میتواند مفید باشد.

  • زمان‌هایی را برای مطالعه اختصاص دهید.
  • زمان‌هایی  برای مرور یادداشت‌هایتان در نظر بگیرید.
  • زمانی را برای راهنمایی گرفتن در نظر داشته باشید.
  • از کتاب های کمک آموزشی نیز برای مرور دروس استفاده کنید.

لیست خود را بر اساس اولویت مرتب کنید.

وقتی یک لیست از موضوعات درسی و امتحانی که میخواهید  را آماده کردید حالا وقت آن است هر کدام که برایتان اولویت بیشتری دارد را انجام دهید و بر اساس آن مرتب کنید و انجام دهید.شما میتوانید درس ها را نیز رتبه بندی کنید و ببینید که کدام به زمان مطالعه بیشتری نیازمند است و همچنین چه موضوعاتی برای پر کردن زمان‌های خالی شما مناسب‌ هستند.

برای هر موضوع درسی یک زمان برای مرور آن اختصاص دهید یک ضریب سختی نیز قرار دهید و همچنین یک عدد برای هر کدام از دروس نیز در نظر داشته باشید.

برنامه ریزی

یک جدول با ستون‌ها و خانه‌های مشخص برای تقسیم‌بندی زمان‌های مفید درس خواندن طراحی کنید.

زمان‌های‌ در دسترس در طول هفته‌ را، به‌صورت یک جدول با خانه‌های اختصاصی برای هر درس تقسیم‌بندی کنید.پس از انجام این کار می‌توانید هر ستون جدول را به یک موضوع اختصاص بدهید.

 زمان‌هایی را برای فعالیت‌های غیر درسی‌تان در نظر بگیرید.

برای هر لحظه ای از وقت خود را که به درس خواندن و مطالعه درسی میپردازید و برای آن زمان میگذارید باید قسمتی از آن زمان را به اوقات فراغت و خانواده خود اختصاص بدهید و همه ی اینها را در جدولی طراحی کرده و یادداشت کنید.این روش به شما کمک میکند تا در مسیر درستی گام بردارید و باعث موفقیت خود در مطالعه میشود و اینکه برای مطالعه درسی خود که در چه زمانی به پایان میرسد استرس نداشته باشید.

یک چارت روزانه آماده  و یا یک دفترچه یادداشت داشته باشید و اگر گوشی هوشمند دارید که در آن برنامه خود را یادداشت کنید و در ابتدا فقط برنامه یک هفته خود را طراحی کنید تا زمانی که مسلط شوید.اولویت خود را برای مطالعه در نظر داشته باشید که چه درسی به امتحان نزدیک است که زمان خود را برای آن در ابتدا بگذارید.

گام دوم: برنامه‌‌ریزی مخصوص به خودتان را آماده کنید.

مطالعه درسی

۱. برنامه ریزی درسی فعلی خود را ارزیابی کنید.

برای ایجاد یک برنامه ریزی خوب اولین قدم این است که برنامه ریزی فعلی خود را بررسی و ارزیابی کنید،این ارزیابی به شما کمک میکند تا  نگاه بهتری به چگونگی استفاده از زمان خود داشته باشید و بفهمید که کدام روش‌ها برای اهداف مطالعاتی شما مناسب‌تر هستند.

۲. سبک مطالعه‌ای را که برای‌تان مناسب‌تر است، پیدا کنید.

شما باید بدانید کدام شیوه و سبک مطالعاتی برایتان مناسب‌تر است و این موضوع مهمی خواهد بود و نیز به شما کمک می‌کند تا زمان‌هایی را که به‌طور معمول به هدر می‌رفته است پیدا و از آنها برای مطالعه استفاده کنید.

۳. خودتان را ملزم به اجرای برنامه‌تان کنید.

شما چنانچه برای خود یک برنامه ریزی درسی طراحی کرده باشید،مهم این است که بتوانید طبق آن برنامه پیش رفته و مطالعه خود را انجام دهید.مثلا اگر تمرکز خود را سریع از دست میدهید باید در برنامه ریزی خود زمان هایی را برای این موقع ذخیره کنید.

گام سوم: از برنامه‌ریزیتان پیروی کنید.

برنامه ریزی درسی

۱. از وقت‌های آزادتان به بهترین شیوه استفاده کنید.

ممکن است با خودتان بگویید که در زمانی که چیزی نیست یا برنامه ای موجود نیست آن را برای استراحت و تفریح  خود بگذارید اما نه اینطور نیست باید آن زمان خالی را برای خود به عنوان پاداش در نظر بگیرید و به نحو احسنت از آن استفاده کنید و اینکه میتوانید از آن مکانی که برای مطالعه درسی خود استفاده میکردید به مکان دیگر بروید و جای خود را عوض کنید.

۲. برای خودتان زنگ تفریح‌های کوتاه در نظر بگیرید و بیش از آن وقت‌تان را هدر ندهید.

در برنامه ریزی خود مطمئن شوید تا یک زمان را به وقت استراحت اختصاص داده باشید چون این مورد مهم میباشد که طبق برنامه خود پیش رفته و زمانی را هدر ندهید و از مواردی که ممکن است حواس‌تان را پرت کند تا زمان استراحت‌تان را رعایت نکنید و وقت زیادتری برای آن در نظر بگیرید دوری کنید.

۳.به برنامه‌ریزی‌تان پایبند باشید و از آن سرپیچی نکنید.

مهمترین نکته در برنامه ریزی درسی این است که بر برنامه ریزی خود پایبند بوده و طبق آن پیش بروید و هیچ موضوعی نباید باعث شود که شما از برنامه‌ریزی خودتان سرپیچی کنید.

۴. دیگران را در جریان برنامه‌ریزیتان قرار بدهید.

یک کپی از برنامه خود را بر روی درب یخچال بگذارید تا اعضای خانواده خود در اطلاع از برنامه ریزی درسی شما باشند.

  • مشاوره آنلاین و رایگان در پی سی کلاس:

برای طرح سوالات درسی، روش صحیح مطالعه،مشاوره آنلاین کنکور،مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور و انگیزه درس خواندن برای کنکور، مشاوره آنلاین درسی،برنامه ریزی درسی،مشاوره برای روش های مطالعه درسی و چگونگی هدف داشتن در درس و زندگی و کار شما میتوانید فرم را پر کنید تا تعیین سطح بشوید، برای پر کردن فرم مربوط میتوانید کلیک کنید

کانال  مشاوره کنکور نیز در اختیار داوطلبان قرار داده  شده است، که با کلیک بر روی آن شما کاربران گرامی می توانید برای مشاوره کنکور خود با بهترین اساتید و مشاوران کنکور به صورت تضمینی بهترین برنامه ریزی را دریافت کنید و به موفقیت برسید

پانوشت:برنامه ریزی کنکور،برنامه ریزی روزانه،جدول برنامه ریزی،روش برنامه ریزی،روش مطالعه برای کنکور

X