راهکارهای افزایش تمرکز

افزایش تمرکز موضوعی است که این روزها کم و بیش برای دانش آموزان لازم است و بسیاری از آنها از عدم تمرکز رنج می برند و این دلایل بسیاری را هم میتواند داشته باشد.همانطور که میدانید تمرکز نداشتن برای درس خواندن،مطالعه و… لازم میباشد و نیز بسیار مهم میباشد.تمرکز، حالتی ذهنی و روانی است که قوای حسی،فکری،روانی انسان را بر روی موضوعی متمرکز میکند حال برای تمرکز داشتن و همچنین بالابردن این قدرت راهکارهایی موجود میباشد که در ادامه گفته خواهد شد:

افزایش تمرکز

۱۰تمرین برای افزایش تمرکز

 1. راهکار اول:

  برای افزایش تمرکز بعنوان راهکار اول ابتدا یک کتاب به دلخواه باز کنید و تعداد کلمه های یک صفحه از آن کتاب را بشمارید و مجددا این کار را تکرار کنید و آنها را بشمارید تا مطمئن شوید که درست انجام داده اید و از کم به زیاد شروع کنید مثلا در ابتدا یک پاراگراف و بعد به مرور زمان بیشتر کنید و لازم به ذکر است که این شمارش باید بصورت  ذهنی و با حرکات چشم هایتان انجام شود.

 2. راهکار دوم:

  برای افزایش تمرکز این است که در ذهن خود از عدد یک تا صد را بطور برعکس بشمارید.

 3. راهکار سوم:

  برای افزایش تمرکز در ذهن خود از عدد صد،سه تا سه تا کم کنید و بشمارید و با خود تکرار کنید.

 4. راهکار چهارم:

  این که در ذهن خود یک کلمه یا یک طرح را به مدت ۵ دقیقه در ذهن خود تکرار کنید.هنگامی که توانستید بهتر تمرکز کنید این مدت را افزایش داده و به مدت  ۱۰ دقیقه این کار را انجام دهیداین کار باعث افزایش تمرکز در شما میشود.

مطالعه

 1. راهکار پنجم:

  یک میوه بردارید و با دقت به هر طرف آن نگاه کنید تمام حواس و فکر خود را بر روی آن بگذارید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید حتی به چگونگی بوجود آمدن آن میوه و خرید و… هم فکر نکنید فقط و فقط به خود آن فکر کنید.

 2. راهکار ششم:

  این راهکار هم مانند قبلی فقط با یک تفاوت به این صورت که با چشم بسته فکر کنید ابتدا تمرین قبلی را انجام داده به مدت ۵ دقیقه و بعد به سراغ این راهکار بیایید،چشمان خود را بسته و به رنگ،بو،طعم آن فکر کنید و تصور کنید و بصورت شفاف باشد و سپس چشمان خود را باز و دوباره به همین صورت انجام دهید.

 3. راهکار هفتم:

  برای افزایش تمرکز و داشتن دقت یک شی ساده مثل قاشق یا هر چیز دیگری را برداشته و با دقت به آن نگاه کنید و از هر طرف به آن نگاه کنید سعی کنید فقط به آن شی نگاه کنید بدون آنکه کلمه ای در ذهن داشته باشید و اینکه حتی بر اسامی و یا کلمات مربوط به آن فکر نکنید.

 4. راهکار هشتم:

  یک شکل هندسی رسم کرده و رنگ دلخواه کنید فقط به همان شکل فکر کنید و تمرکز  کنید و افکار نامربوط دیگر را از خود دور کنید و در طی تمرین به کلمات فکر نکنید.

 5. راهکار نهم:

  مانند تمرین قبل عمل کرده با این تفاوت که این بار چشمان خود را ببندید،اگر نتوانستید شکل را بطور کامل تصور کنید، چشمانتان را باز کرده، چند دقیقه به شکل نگاه کنید سپس چشمان خود را ببندید و تمرین را ادامه دهید.

 6. راهکار دهم

  در این تمرین سعی کنید که به مدت ۵ دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید و شما وقتی تمام تمرین های بالا را انجام دادید برای این مرحله آماده هستید و میتوانید که در یک مدت معین بر هیچ چیز فکر نکنید.این کار برای شما آسان خواهد شد.

برنامه ریزی

 • مشاوره آنلاین و رایگان در پی سی کلاس:

برای طرح سوالات درسی، روش صحیح مطالعه،مشاوره آنلاین کنکور،مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور و انگیزه درس خواندن برای کنکور، مشاوره آنلاین درسی،برنامه ریزی درسی،مشاوره برای روش های مطالعه درسی و چگونگی هدف داشتن در درس و زندگی و کار شما میتوانید فرم را پر کنید تا تعیین سطح بشوید، برای پر کردن فرم مربوط میتوانید کلیک کنید

کانال  مشاوره کنکور نیز در اختیار داوطلبان قرار داده  شده است، که با کلیک بر روی آن شما کاربران گرامی می توانید برای مشاوره کنکور خود با بهترین اساتید و مشاوران کنکور به صورت تضمینی بهترین برنامه ریزی را دریافت کنید و به موفقیت برسید

۱۳۹۶-۱۱-۱۴
X