روش صحیح مطالعه|نحوه مطالعه

 • روش صحیح مطالعه

روش صحیح مطالعه دارای ۳ مزیت زیر میباشد:

 1. زمان مطالعه را کاهش میدهد.
 2. مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی تر می کند.
 3. میزان یادگیری را افزایش میدهد .
 4. و…

یادداشت برداری ، بخشی مهم از مطالعه است که بسیار در یادگیری موثر است.

روش صحیح مطالعه

 • شیوه هایی برای روش صحیح مطالعه:

پیش خوانی و پس خوانی،سوال کردن،خط کشیدن زیر مطالب مهم،تکرار مطالب مهم و… برای روش صحیح مطالعه موثر میباشد و در زیر به اختصار توضیح میدهیم:

پیش خوانی و پس خوانی:به این معنی که دانش آموز پس از آموزش درسی توسط معلم آن را خودش بخواند و همچنین بعد از تدریس معلم باز در همان روز آن درس خوانده شود و اینگونه میشود که درس در حافظه بلندمدت فرد جای میگیرد.

سوال کردن:درس را به صورت سوال از خود پرسید

خط کشیدن زیر مطالب مهم:این مورد بسیار موثر است و درس در حافظه بلند مدت قرار گرفته و فراموش نمیشود.

تکرار مطالب مهم:پس از پایان درس مطالب بنظر مهم را باید از حفظ برای خود تکرار کرد.

مطالعه

 • ۶نکته برای موفقیت مطالعه‌ای شگفت‌انگیز :

هنگامی که ما برای مشاوره در مورد نحوه مطالعه بهتر به دنبال آن می رویم، اکثر مقالات نظر مشابهی را ارائه می دهند به این صورت که:نیاز به یک برنامه مطالعه، که آن را اغلب مرور کنید، مقداری استراحت و …

این راهنمایی ها تقریبا در رسیدن به هدف و خواسته ی فرد کمک بسزایایی را دارا میباشد.

درحالیکه اینگونه روش‌ها به شما در رسیدن به هدف‌تان کمک می‌کنند اما ما برای قدم‌های بیش‌تری برنامه‌ریزی می‌کنیم. قصد داریم روش‌هایی را ارائه دهیم که چندان رایج نیستند اما به شما کمک می‌کنند بهتر از ۹۹ درصد اطرافیان خود باشید.

مطالعه برای کنکور

 • منابع مختلف را ترکیب کرده و دیدگاه خود را شکل دهید

به طور کلی، دانش آموزان به دنبال یادداشت های خوب و قابل اعتماد (از همکلاسی ها، کتاب ها، آنلاین یا منابع) هستند  و در این حالت در مدرسه احساس آمادگی خوب میکنند
این روش می تواند موفقیت آمیز باشد  اما برای برتر شدن بهترین راه مقایسه منابع مختلف (کتاب‌ها، سخنرانیها، ویدیوها و…) است.

 • پیشرفت خود را از اولین روز بسنجید

برای دانشجویان هیچ چیز جدیدی برای شبیه سازی یک محیط آزمون و ایجاد یا شرکت در آزمونها نیست تا ببینید که چقدر آنها در مورد یک موضوع میدانند.چیز جدیدی نیست اکثر دانش‌آموزان هنگامیکه فرصتی وجود ندارد آزمون بطور پیوسته در حال نزدیک شدن است از این راه اطلاعات خود را می سنجند.

راه حل این است که از ابتدا به طور مرتب آزمون های کوچک انجام دهیم

اگر می توانید عادت این را داشته باشید و آن را در اصول مطالعه خود قرار دهید،آنگاه ایده‌های زیادی برای پیشرفت و زمینه‌هایی برای تجدید معلومات خود خواهید داشت. این روش به حفظ معلومات برای مدت زمان طولانی کمک میکند و همچنین باعث کاهش استرس‌تان میشود و شما را برای محیط آزمون آماده میکند.

روش های مطالعه

 • چگونگی مطالعه با هوش هیجانی

هوش هیجانی مربوط به توانایی شما در حفظ انگیزه و مقابله با شرایط استرس‌زا میباشد و در بسیاری از موارد آنچه بهترین دانش‌آموزان را متمایز میکند هوش علمی آنها نیست بلکه هوش هیجانی آنها میباشد
تحقیقات نشان می‌دهد که ضریب احساسات و هیجان دانش‌آموزان (EQ) نسبت به ضریب هوشیشان (IQ) پیش‌بینی‌کننده بهتری برای موفقیت است. چگونگی عملکردتان در طول زمان اساسا نشان دهنده ی این است که آیا ثابت اندیشه هستید یا اندیشه رو به رشد دارید. کسانیکه دارای ذهنیت ثابت هستند مشکلات را برطرف میکنند در حالیکه افرادی که  دارای ذهنیت رو به رشد  هستند چالش‌ها را قبول کرده  و از آن‌ها به عنوان فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید استفاده میکنند

سعی کنید به مطالعه فقط برای آمادگی به امتحان نگاه نکنید؛ زیرا این باعث اهمیت یافتن آزمون به جای کسب دانش و معلومات می‌شود. اگر فقط بر روی یادگیری تمرکز کنید، درک شما از موضوع و توانایی‌تان برای یادآوری معلومات در آینده به مراتب بهتر خواهد شد.

 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

یکی از روش‌های مطالعه نسبت ۹۹ درصد همکلاسی‌های‌تان مقایسه نکردن خودتان با آن‌ها است،موفقیت معناهای متفاوتی برای هر یک از ما دارد. بنابراین دانش‌آموزان برتر به آنچه طرافیان‌شان انجام می‌دهند توجه نمی‌کنند زیرا آن‌ها به نیازها و هدف‌های خود متمرکز شده‌اند و مقایسۀ خود با دیگران فقط باعث ایجاد فشار بی‌مورد و از بین رفتن انگیزه و خلاقیت فرد می‌شود. بنابراین با رقابت کردن با دیگران در مسابقات خود را در شرایط سخت قرار ندهید و از هوش هیجانی خود برای ایجاد انگیزه استفاده کنید که راه رسیدن به موفقیت است.

 •  از میانبرها خودداری کنید

چیزی که واقعا اهمیت دارد تجربیات و آموخته‌های شخصی شماست. حتی اگر می‌دانید که می‌توانید پاسخ تمرینی را از اینترنت یا دوست خود بدست آورید، به عقب برگردید. البته که شما می‌توانید با پرسیدن از دیگران کمک بگیرید اما همیشه اهداف یادگیری‌های شخصی خود را در اولویت اول بگذارید. اطلاعاتی را که در مورد چگونگی یادگیری بهتر و یافتن پاسخ‌های خود نیاز دارید، بدست آورید.پس از گذشت مدتی رسیدن به نتیجه پس از تلاش و فداکاری بسیار ارزشمند و مهم میباشد.

 • با دیگران ارتباط برقرار کنید

زمانی‌که دارای اهداف یادگیری باشید مطالعه می‌تواند به شکلی مشارکتی باشد،همچنین برای مطالعه و داشتن منافع بزرگی در رشد شبکه‌های ارتباطی راه هایی وجود دارد که می‌توانید نظرات و ایده‌های خود را نیز به اشتراک بگذارید و شما میتوانید به گروه‌های عمومی در موضوعات مختلف و سطح آموزشی پیوسته و با دیگر دانش‌آموزان به مشارکت بپردازید ویا برای تمرکز بیش‌تر برای یادگیری گروه خصوصی ایجاد کنید.

 • مشاوره آنلاین و رایگان در پی سی کلاس:

برای طرح سوالات درسی، روش صحیح مطالعه،مشاوره آنلاین کنکوری،مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور و مشاوره آنلاین درسی،برنامه ریزی درسی،مشاوره برای روش های مطالعه خود میتوانید فرم را پر کنید تا تعیین سطح بشوید، برای پر کردن فرم مربوط کلیک کنید.

کانال  مشاوره کنکور  نیز در اختیار داوطلبان قرار داده  شده است، که با کلیک بر روی آن شما کاربران گرامی می توانید برای مشاوره کنکور خود با بهترین اساتید و مشاوران کنکور به صورت تضمینی بهترین برنامه ریزی را دریافت کنید و به موفقیت برسید.

پانوشت:مدیریت برنامه ریزی،برنامه ریزی کنکور،برنامه ریزی روزانه،برنامه ریزی درسی برای کنکور،روش مطالعه برای کنکور،بهترین روش مطالعه

X