آموزش مجازی چیست؟

 (LMS=Learning Managment System)، نرم افزاری است که به صورتالکترونیکی روند آموزش را به‌طور خودکار مدیریت می نماید که به آن سیستم مدیریت آموزش مجازی می گویند. این مقاله به بررسی سامانه آموزش مجازی دانشگاهیان و به صورت جزیی تر به سایت آموزش مجازی می پردازد.

 نرم افزار(e-learning)  کلیه فعالیت آموزش گیرنده را ثبت و پیگیری می نماید این سیتم روند یادگیری و آموزش را به صورت خودکار مدیریت می نماید

در این سیستم برنامه های آموزشی ارائه می شوند، این نرم افزار بیشتر شبیه یک کلاس می باشد.

در این سیستم دانش آموزان واحد درسی خود را انتخاب می نمایند و مطالب درسی خود را دریافت می کنند. و به آموزش و تکمیل تمرین های درسی و شرکت در امتحان می پردازند.

در این سیستم استاد و دانش آموز به راحتی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار نماید.

انواع سیستم آموزش مجازی و سایت آموزش مجازی

این سامانه‌ها برای شبیه‌سازی کلاس‌ها و فعالیت‌های آموزشی، محیط‌های سه‌بعدی آموزشی با شکل‌های متنوع و سرگرم‌کننده ارائه می‌نمایند و برخی صرفاً از ابزارهای نوشتاری بهره گرفته و ساده هستند.

بعضی به‌صورت ویدیو بوده و پهنای باند دریافت رسانه‌ای دارند و برخی ویدیو را در بر نمی‌گیرند.

کاربران با استفاده از یک مرورگر در سیستم مدیریت آموزشی به صورت تعاملی عمل می نمایند.

فراگیران به محض ورود به سیستم آموزشی می توانند با یک یوزر نیم و پسورد وارد شوند و به راحتی می توانند دروس و اطلاعات را مشاهده و موضوع مورد نظر خود را انتخاب و مطالعه می کنند.

کلیه فعالیت های کاربر و نتایج آن در بانک اطلاعاتی مربوطه ضبط می شود.

سایت آموزش مجازی
سایت آموزش مجازی

مزایای استفاده از سیستم آموزش مجازی ( سایت آموزش مجازی )

  1. کاهش هزینه رفت و امد
  2. کاهش اتلاف وقت

استفاده بسیاری از فراگیران از آموزش در  مناطق گوناگون می توان گفت یک سیستم جهانی می باشد و می توانید در هر نقطه کره خاکی آموزش بینید.

  1.  وجود سیستمی جهت اندازه‌گیری و ارزیابی آموزشی
  2.  ارائه قوی‌تر عناصر گرافیکی مانند استفاده از هنر، نمودار یا عکس
  3.  وجود اتاق‌های گپ و ابزارهای اشتراکی دیگر که باعث افزایش حضور فعال فراگیر می‌شود.

با تحقیق و بررسی تاریخچه سایت آموزش مجازی به این نتیجه می رسیم که مدرسه مجازی از مدرسه واقعی و دانشگاه مجازی مجزای از دانشگاه واقعی متفاوت نمی باشد.

یعنی در سامانه آموزش مجازی و آموزش اینترنتی همه عناصر کلاس واقعی موجود می باشد.

ممکن است یک نفر در  امریکا باشد و یک نفر در تهران، اما از طریق سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی lms ( سامانه آموزش مجازی دانشگاهیان ) در زمانی مشخص می‌توانند در یک فضای زنده به برقراری ارتباط با استاد بپردازند .

ویژگی ویژه این نوع از آموزش برخورداری از چند فرهنگی، چند مکانی و چند ظرفیتی بودن ماهیت کلاس مجازی Virtual Classs  است نرم افزارهای E-Learning در دانشگاه‌ ‌مجازی‌ بستر مناسبی‌ برای‌ ظهور و بروز استعدادها، خلاقیت‌ و نوآوری‌ها مهیا نموده است.

 

X