مهندسی معماری

معرفی مهندسی معماری

معماری در لغت به معنای علم بنائی و آباد سازی آمده و معمار به معنای بسیار عمارت کننده و کسی است که در آبادانی جهان می کوشد.
قدمت معماری به عنوان یک فن برای ایجاد سرپناه، به قدمت تاریخ بشر می رسد اما معماری امروزه در جهان ترکیبی از صنعت ساختمان سازی به علاوه هنر، فلسفه، جامعه شناسی، روان شناسی اجتماعی، اخلاقی، اقتصاد، جغرافیای طبیعی و انسانی، برنامه ریزی و توسعه اقتصادی و علوم طبیعی نظیر زیست شناسی و محیط زیست است.
از این رو می توان گفت که رشته مهندسی معماری به دلیل این ویژگی و به ویژه با توجه به ماهیت هنری و نقش مهمی که خلاقیت هنری در آن ایفا می کند اساساً با سایر رشته های مهندسی متفاوت است.

کارشناسی معماری

رشته مهندسی معماری یکی  از زیرشاخه های رشته ریاضی که به معنای طراحی است و برای طبیعت و محیطی که انسان در آن زندگی می کند پدید می آورد و این فضا می تواند مکانهای مختلفی مانند خانه، مدرسه، بیمارستان، مسجد و یا هر مکان دیگری که یک شهر را تشکیل می دهد.

به دو بخش تقسیم می شود که عبارتند از:

 1. بخش فنی شامل درس هایی مانند: ایستایی، مقاومت مصالح، تأسیسات الکتریکی و مکانیکی و سازه های بتنی و فلزی است.
 2. بخش هنریشامل درس هایی  مانند: زیبایی شناسی، پلان ها نماها، زیبا کردن حجم ها،و دروس طراحی است.

کارشناسی معماری بر ۳ قسمت تقسیم میشود که عبارت است از:

 •  ساخت بناها
 • ساخت ساعت‌ها
 • ساخت ماشین‌آلات

بناها  نیز دو نوع هستند به این که  بناهایی  برای استفاده همگان و استحکام بخشیدن به شهرها در مکان‌های عمومی ساخته می‌شوند و بناهایی نیز برای استفاده شخصی افراد هر سه این‌ها باید با توجه به دوامٰ راحتی استفاده و زیبایی ساخته شوند.

یک فرد برای معمار شدن به کمی ذوق،قدرت خلق یک اثر نو،تخیل قوی و همچنین روحیه کار گروهی.این رشته مخلوطی  از فن و هنر و قدمتی بسیار طولانی در تاریخ ایران و جهان است.

مهندس معمار که طراح و سازنده بناها و ساختمان ها می باشد نقشه های ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را طراحی میکند و همچنین طرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضای اطراف آنها نیز می باشد.مهندس معمار همه ی این کارها را با بهره گیری از علم مهندسی،ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ،آداب،رسوم ،جغرافیای انسانی و طبیعی انجام می دهند.بطور کلی معمار ناظر نهایی و هماهنگ کننده کلیه نقشه های یک ساختمان که شامل نقشه های محاسبات سازه ای ونقشه های محاسبات سازه ای و نقشه های تاسیساتی می باشد.

مهندسی معماری

تفاوت رشته مهندسی معماری و مهندسی عمران

در ساختن ساختمان تصمیم گرفتن در مورد اسکلت سازه مانند ستون ها،بادبندها،پی و…بر عهده مهندس عمران می باشد و تصمیم در زمینه نمای ساختمان ،پلان های طبقات،دکوراسیون داخلی و… بر عهده مهندس معمار است.البته به طور کلی باید یک تعامل هم بین این دو باشد برای اینکه خواسته های دو طرف تناقض هم پیش نیاید.

رشته عمران و معماری چون از یک جنس نیستند که بتوان آن دو را با هم مقایسه کرد. مهندسی عمران از رشته های فنی مهندسی و معماری در مجموعه هنر قرار گرفته است.

تنها وجه مشترک این دو رشته ذکر شده در این می باشد که هر دو با ساختمان و ساخت و ساز بنا مربوط است.در مهندسی عمران پروژه های بزرگ زیادی مانند سد سازی ، راه سازی و… را بر عهده می گیرد.امابزرگ ترین پروژه های یک معمار می تواند طراحی یک شهرک توریستی،هتل، فرودگاه، بیمارستان و… باشد.

 • دروس اصلی رشته معماری

مبانی نظری معماری آشنایی با معماری معاصر تاسیسات مکانیکی متره و براورد ساختمان ۱ طرح معماری ۲
آشنایی با معماری جهان نقشه برداری ایستایی مدیریت و تشکیلات کارگاه روستا ۱ طرح معماری ۳
برداشت از بناهای تاریخی تنظیم شرایط محیظی مقاومت مصالح و سازه های فلزی مصالح ساختمانی روستا ۲
آشنایی با معماری اسلامی تاسیسات الکتریکی سازه های بتنی ساختمان ۲ و گزارش کارگاه طرح معماری ۱

 

 • دروس تخصصی رشته معماری

آشنایی با مبانی برنامه ریزی کالبد آشنایی با مرمرت ابنیه طرح معماری ۵ طرح نهایی
تحلیل فضاهای شهری طرح معماری ۴ طراح فنی

 

 • دروس پایه رشته مهندسی معماری

هندسه کاربردی گارگاه مصالح و ساخت درک و بیان محیط بیان معماری ۱ مقدمات طراحی معماری
هندسه مناظر و مرایا ریاضیات و آمار انسان ، طبیعت ، معماری مقدمات طراحی معماری ۱ بیان معماری ۲

 کنکور کارشناسی معماری

 • طول دوره تحصیل رشته مهندسی معماری

دوره کارشناسی حداقل چهار سال به طول میکشد. پیش از شروع دوره یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می شود که جزو سنوات تحصیل به حساب نمی آید ولی ۸ واحد آن جزو واحدهای دوره محسوب می شود. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مهندسی معماری می توانند در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل دهند.

 • تعداد واحدهای درسی رشته مهندسی معماری:

تعداد کل واحدهای درسی ۱۴۰ واحد به صورت زیر می باشد:
۱- دروس عمومی ۲۰ واحد
۲- دروس پایه ۲۹واحد
۳- دروس اصلی ۶۰ واحد
۴- دروس تخصصی۲۷ واحد
۵- دروس اختیاری ۴ واحد
کل ۱۴۰ واحد

 • گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته درکارشناسی ارشد

دروسی مانند ترکیب ها، طراحی ها، دروس نظری معماری دروس خاصی هستند که عموماً به شیوه آتلیه ای یا کنفرانس های دانشجویی برگزار می شود و از نظم و قاعده مشخصی پیروی نمی کنند. مفاهیمی که در این دروس وجود دارد برپایه طرز تفکری کاملاً متفاوت با دروس دبیرستان بوده به همین دلیل موفقیت فرد در دوره دبیرستان و کنکور تضمینی برای اقبال فرد در این دروس به شمار نمی رود. داشتن استعداد هنری و به کار گرفتن عنصر خلاقیت در روند طراحی لازم موفقیت است. و نکته دیگر آنکه از دست دادن آینده شغلی برای فرد اهل ذوق رابطه ای با عدم توفیق در تحصیلات آکادمیک معماری ندارد چه بسا همین فرد بتواند یک مهندسی ناظر خوب، مدیر پروژه، برنامه ریز شهری بشود، رشته معماری برحسب کمبود ظرفیت قبولی اش بسیار مشکل است.

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های معماری-معماری، معماری-منظر، تکنولوژی معماری، معماری-انرژی، معماری-مرمت بناها و بافت‌های تاریخی و معماری-مدیریت پروژه و ساخت میباشد.

 • آینده شغلی مهندس معماری

فارغ‌التحصیلان رشته معماری می‌توانند در زمینه‌های زیر موقعیت شغلی داشته باشند :

۱- طراحی، از طراح های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا.
۲- مهندسی مشاور:رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری
۳- مهندسی ناظر:نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی
۴- مدیریت پروژه:مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری
۵- تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان.
۶- همکاری با کلیه متخصصانی که کارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است
۷- طراحی کردن پارک‌ها و میادین شهری و محوطه سازی.
۸- مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی.
۹- طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی.
۱۰- انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست.

رابطه معمار

معماری رابطه‌ای مشخص با هنرهای زیبا دارد و همچنین رابطه ی مشخصی با مهندسی نیز دارا می باشد. معمار می‌تواند نقش یک مهندس را بازی کند هر یک از این دو تعریف مشخصی را دارا می باشد. بیش‌تر ساختمان‌های تاریخی که مورد تحسین قرار گرفته اند به دست اشخاصی ساخته‌شده‌اند که هم معمار و هم مهندس بوده‌اند.

هر بنا نیاز به پیش‌بینی‌های تکنیکی دارد که کار مهندس است.به صورتی که معمار علاوه بر دیدن این نیازها باید حس یا ایده‌ای را انتقال دهد. . یک ساختمان حکومتی هم باید دارای شخصیت خاص باشد و بازدیدکنندگان  را به یک رفتار مورد انتظار وادارد. خانه‌ها باید واکنشی ایمن و شخصیتی گرم و خانگی دارا باشند. این اهداف و سیاست‌ها توسط فرهنگ یا حتی خود شخص سازنده تعریف می‌شود و در حوزه ی کاری معمار قرار دارد.

بعضی از معماران عنوان کرده‌اند که یک بنای کارکردی زیبا و مطلوب است و معماری باید تنها به عنوان شاخه‌ای از مهندسی شناخته شود.لازم بذکر میباشد که دیدگاه منتقدان بسیاری وجود دارد و بناهای کمی واقعاً با در نظر داشتن این تئوری، طراحی و ساخته می‌شوند.

آموزش آنلاین و خصوصی رشته های مهندسی در پی سی کلاس

در سایت پی سی کلاس تدریس دروس رشته معماری در تمام مقاطع،کارشناسی ،کارشناسی ارشد،دکتری و همه ی گرایش ها با بهترین استادان به صورت تدریس خصوصی دروس مهندسی معماری یا آموزش آنلاین دروس مهندسی معماری آموزش داده میشود و همچنین این امکان وجود دارد که اگر مایل بودید می توانید برای اطلاعات بیشتر  فرم مربوط به مشاوره و تعیین سطح رایگان که در پایین صفحه موجود میباشد را کامل کرده تا با شما تماس بگیریم.

برای درخواست استاد در سایت پی سی کلاس کلیک کنید

پانوشت:دروس معماری،مهندسی معماری،معرفی رشته معماری،منابع معماری،کارشناسی معماری،دروس تخصصی رشته معماری کنکور کارشناسی معماری،دروس معماری،بازار کار رشته معماری
X