مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی چیست

مهندسی پزشکی چیست؟؟؟(Biomedical engineering) ایجاد ارتباط منطقی میان علوم مهندسی و دانش پزشکی است.

مهندسی پزشکی یکی از تازه‌ترین رشته‌هایی است که قدم به حیاط دنیای تکنولوژی جهانی نهاده و این رشته  به این دلیل به وجود آمده  تا پزشکان را در تشخیص و درمان کمک کند.مهندسی پزشکی تنوع و دقت در تشخیص را زیاده کرده است. به گونه ای  که تشخیص بدون دستگاه‌ها امکان‌پذیر نمی باشد. تاکنون دستگاه‌هایی از جملهEEG ,ECG ,MRI ,CT-Scan کمک بسیار بزرگی به پزشکی کرده است و هم جهت وسایل تشخیصی و ملزومات درمانی گسترش یافته است  تا بیماران را به گونه‌ای تحت درمان قرار گیرند که می‌توان سمعک، دیالیز،اولتراسوند،ونتیلاتور و کاربردهای بسیاری را نام برد.مهندس پزشکی در گام‌های اولیه بهره‌برداری،پشتیبانی و نگهداری، تعمیر، و تنظیم و استانداردسازی دستگاه‌ها را انجام می‌دهد و در مراحل بالاتر گسترش، پیشرفت و بهبود دستگاه‌های پزشکی یا حتی می‌تواند به طراحی و ساخت یک دستگاه اقدام کند.

مهندسی پزشکی چیست

 

 در مهندسی پزشکی با تلفیقی از علوم مهندسی برطرف کردن نیازهای پزشکی در زمینه ساخت و نگهداری تجهیزات و نیز ساخت ابزارهای پزشکی برای کاربردهای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها مد نظر می‌باشد.
این رشته کاربرد علوم فنی و مهندسی است در یاری‌رساندن به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌ها.
 • سر فصل دروس رشته مهندسی پزشکی:

  رشته مهندسی پزشکی دارای چندین گرایش می باشد از جمله:

 1. بیومکانیک: بیو مکانیک از ابزار مکانیک برای مطالعات آناتومیکی و بررسی کارکرد اندام حیاتی استفاده می کند. این علم وسعت  زیادی را از مطالعه تئوری تا کاربردهای عملی در بر می گیرد.

 

 رشته مهندسی پزشکی

 1. بیوالکتریک: بیوالکتریک را می توان علم استفاده از اصول مغناطیسی و الکترومغناطیسی و الکتریکی در بخش پزشکی دانست .همچنین الگوبرداری از سیستم های بیولوژیکی در طراحی های جدید مهندسی نیز در قسمت این علم قرار دارد . در واقع یک مهندس بیوالکتریک علاوه بر این که به تمام گرایش های مهندسی برق مخصوصا گرایش الکترونیک در مقطع کارشناسی و گرایش های مخابرات و کنترل در مقاطع بالاتر با دیدگاهی از حوزه علم خود نظر دارد ، از برخی از شاخه های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات نیز دربخش علم مهندسی پزشکیمک می خواهد .هدف دانشکده از ایجاد این گرایش در مقطع کارشناسی ، تربیت مهندسان الکترونیکی است که با گذراندن واحدهای درسی و آزمایشگاهی  نظیر فیزیولوژی ، آناتومی و فیزیک پزشکی ، به نوعی بلوغ ذهنی و توانایی علمی در حوزه پزشکی دست یافته اند .
 2. بیومتریال:در این رشته‌ بطور معمول برروی تهیه‌ی مواد گوناگون مصنوعی و طبیعی، طراحی روش‌های ساخت و قالب‌گیری نهایی ماده و در نهایت اصلاح مواد برای کاربرد اختصاصی در پزشکی تحقیق صورت می‌گیرد. توسعه‌ی انواع مدل‌های وسایل پزشکی نیازمند انتخاب، ساخت و آزمایش مواد است که لازمه‌ی آن درک و فهم درست از شیمی و فیزیک مواد و شناخت محیط بیولوژیک بدن است. به عبارت دیگر باید توجه داشت که آینده‌ی علم بیومتریال در گرو توانائی ما در فهم کشفیات جدید در شیمی، فیزیک، بیولوژی و پزشکی است.
 3. بالینی:مهندسی بالینی، کاربرد تکنولوژی درمراقبت های بهداشتی در بیمارستان است. متخصصان این رشته همراه با گروهی متشکل از پزشکان، پرستاران و تکنسین ها یک تیم درمانی را تشکیل می دهند .مهندس پزشک بالینی مسئول بررسی اطلاعات کامپیوتری،خرید ،تعمیر،نگهداری ، تجهیزات پزشکی،و…است و همچنین تجهیزات مورد نیاز پزشکان وبیمارستان را در زمینه های خاص طراحی  می کنند.
 • آموزش  دروس مهندسی پزشکی در تمام گرایش ها در سایت پی سی کلاس:

در سایت پی سی کلاس تمام دروس عمومی و اختصاصی  و اصلی رشته مهندسی پزشکی در تمام گرایش های بیوالکتریک،بالینی،بیومتریال وبیومکانیک که در قسمت بالا به طور مختصر توضیح داده شد  با بهترن استادان هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری و تدریس خصوصی صورت می گیرد.

 •  تعداد واحد دوره ی کارشناسی مهندسی پزشکی:

 1. دروس عمومی ۲۰ واحد
 2. دروس پایه ۲۶ واحد
 3. دروس اصلی ۴۷ واحد
 4. دروس تخصصی ۴۷ واحد
 • آموزش آنلاین و خصوصی رشته های مهندسی در پی سی کلاس:

در سایت پی سی کلاس تمام  دروس رشته های مهندسی از جمله مهندسی پزشکی،مهندسی شیمی ،مهندسی فناوری اطلاعات و… به صورت آنلاین برای افرادی که مشکل زمان و مکان دارند توسط مهندسان عالی با بهترین روش تدریس و آموزش داده می شود. همچنین افرادی که مایل به تدریس خصوصی و حضوری می باشند این شرایط هم فراهم شده است که شما می توانید برای اطلاعات بیشتر فرم مربوط به مشاوره و تعیین سطح رایگان را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

پانوشت:رشته مهندسی پزشکی،بازار کار مهندسی پزشکی،دروس مهندسی پزشکی،مهندسی پزشکی چیست،معرفی رشته مهندسی پزشکی،چارت درسی مهندسی پزشکی،مهندسی پزشکی بالینی،مهندسی پزشکی به انگلیسی،آموزش مهندسی پزشکی

 

X