مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی چیست

مهندسی پزشکی چیست؟؟؟(Biomedical engineering) ایجاد ارتباط منطقی میان علوم مهندسی و دانش پزشکی است.

مهندسی پزشکی یکی از تازه‌ترین رشته‌هایی است که قدم به حیاط دنیای تکنولوژی جهانی نهاده و این رشته  به این دلیل به وجود آمده  تا پزشکان را در تشخیص و درمان کمک کند.مهندسی پزشکی تنوع و دقت در تشخیص را زیاده کرده است. به گونه ای  که تشخیص بدون دستگاه‌ها امکان‌پذیر نمی باشد. تاکنون دستگاه‌هایی از جملهEEG ,ECG ,MRI ,CT-Scan کمک بسیار بزرگی به پزشکی کرده است و هم جهت وسایل تشخیصی و ملزومات درمانی گسترش یافته است  تا بیماران را به گونه‌ای تحت درمان قرار گیرند که می‌توان سمعک، دیالیز،اولتراسوند،ونتیلاتور و کاربردهای بسیاری را نام برد.مهندس پزشکی در گام‌های اولیه بهره‌برداری،پشتیبانی و نگهداری، تعمیر، و تنظیم و استانداردسازی دستگاه‌ها را انجام می‌دهد و در مراحل بالاتر گسترش، پیشرفت و بهبود دستگاه‌های پزشکی یا حتی می‌تواند به طراحی و ساخت یک دستگاه اقدام کند.

مهندسی پزشکی چیست

 

 در مهندسی پزشکی با تلفیقی از علوم مهندسی برطرف کردن نیازهای پزشکی در زمینه ساخت و نگهداری تجهیزات و نیز ساخت ابزارهای پزشکی برای کاربردهای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها مد نظر می‌باشد.
این رشته کاربرد علوم فنی و مهندسی است در یاری‌رساندن به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌ها.
 • سر فصل دروس رشته مهندسی پزشکی:

  رشته مهندسی پزشکی دارای چندین گرایش می باشد از جمله:

 1. بیومکانیک: بیو مکانیک از ابزار مکانیک برای مطالعات آناتومیکی و بررسی کارکرد اندام حیاتی استفاده می کند. این علم وسعت  زیادی را از مطالعه تئوری تا کاربردهای عملی در بر می گیرد.

 

 رشته مهندسی پزشکی

 1. بیوالکتریک: بیوالکتریک را می توان علم استفاده از اصول مغناطیسی و الکترومغناطیسی و الکتریکی در بخش پزشکی دانست .همچنین الگوبرداری از سیستم های بیولوژیکی در طراحی های جدید مهندسی نیز در قسمت این علم قرار دارد . در واقع یک مهندس بیوالکتریک علاوه بر این که به تمام گرایش های مهندسی برق مخصوصا گرایش الکترونیک در مقطع کارشناسی و گرایش های مخابرات و کنترل در مقاطع بالاتر با دیدگاهی از حوزه علم خود نظر دارد ، از برخی از شاخه های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات نیز دربخش علم مهندسی پزشکیمک می خواهد .هدف دانشکده از ایجاد این گرایش در مقطع کارشناسی ، تربیت مهندسان الکترونیکی است که با گذراندن واحدهای درسی و آزمایشگاهی  نظیر فیزیولوژی ، آناتومی و فیزیک پزشکی ، به نوعی بلوغ ذهنی و توانایی علمی در حوزه پزشکی دست یافته اند .
 2. بیومتریال:در این رشته‌ بطور معمول برروی تهیه‌ی مواد گوناگون مصنوعی و طبیعی، طراحی روش‌های ساخت و قالب‌گیری نهایی ماده و در نهایت اصلاح مواد برای کاربرد اختصاصی در پزشکی تحقیق صورت می‌گیرد. توسعه‌ی انواع مدل‌های وسایل پزشکی نیازمند انتخاب، ساخت و آزمایش مواد است که لازمه‌ی آن درک و فهم درست از شیمی و فیزیک مواد و شناخت محیط بیولوژیک بدن است. به عبارت دیگر باید توجه داشت که آینده‌ی علم بیومتریال در گرو توانائی ما در فهم کشفیات جدید در شیمی، فیزیک، بیولوژی و پزشکی است.
 3. بالینی:مهندسی بالینی، کاربرد تکنولوژی درمراقبت های بهداشتی در بیمارستان است. متخصصان این رشته همراه با گروهی متشکل از پزشکان، پرستاران و تکنسین ها یک تیم درمانی را تشکیل می دهند .مهندس پزشک بالینی مسئول بررسی اطلاعات کامپیوتری،خرید ،تعمیر،نگهداری ، تجهیزات پزشکی،و…است و همچنین تجهیزات مورد نیاز پزشکان وبیمارستان را در زمینه های خاص طراحی  می کنند.
 • آموزش  دروس مهندسی پزشکی در تمام گرایش ها در سایت پی سی کلاس:

در سایت پی سی کلاس تمام دروس عمومی و اختصاصی  و اصلی رشته مهندسی پزشکی در تمام گرایش های بیوالکتریک،بالینی،بیومتریال وبیومکانیک که در قسمت بالا به طور مختصر توضیح داده شد  با بهترن استادان هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری و تدریس خصوصی صورت می گیرد.

 •  تعداد واحد دوره ی کارشناسی مهندسی پزشکی:

 1. دروس عمومی ۲۰ واحد
 2. دروس پایه ۲۶ واحد
 3. دروس اصلی ۴۷ واحد
 4. دروس تخصصی ۴۷ واحد
 • آموزش آنلاین و خصوصی رشته های مهندسی در پی سی کلاس:

در سایت پی سی کلاس تمام  دروس رشته های مهندسی از جمله مهندسی پزشکی،مهندسی شیمی ،مهندسی فناوری اطلاعات و… به صورت آنلاین برای افرادی که مشکل زمان و مکان دارند توسط مهندسان عالی با بهترین روش تدریس و آموزش داده می شود. همچنین افرادی که مایل به تدریس خصوصی و حضوری می باشند این شرایط هم فراهم شده است که شما می توانید برای اطلاعات بیشتر فرم مربوط به مشاوره و تعیین سطح رایگان را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

پانوشت:رشته مهندسی پزشکی،بازار کار مهندسی پزشکی،دروس مهندسی پزشکی،مهندسی پزشکی چیست،معرفی رشته مهندسی پزشکی،چارت درسی مهندسی پزشکی،مهندسی پزشکی بالینی،مهندسی پزشکی به انگلیسی،آموزش مهندسی پزشکی

 

مهندسی پزشکی
مجرب ترین اساتید مهندسی پزشکی. تدریس فوق العاده
۵1star1star1star1star1star
X