مهندسی شیمی|ارشد شیمی|دکتری شیمی

معرفی مهندسی شیمی

رشته مهندسی شیمی دارای وسعت زیادی می باشد که در دوره کارشناسی با استفاده از اصول مهندسی  و همچنین مبانی ریاضیات و شیمی و فیزیک، زمینه‌های لازم برای طراحی و بهره‌برداری از صنایع متنوعی به دانشجویان آموزش داده میشود.مهندسی شیمی با توجه اصول مهندسی در صنایع بسیار متنوع و در گسترده شیمیایی برابر است، مهندسان شیمی از انعطاف فوق‌العاده‌ای در انتخاب شغل برخوردار میباشند.

دروس رشته مهندسی شیمی

دروس اصلی رشته مهندسی شیمی مانند موازنه انرژی و مواد، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال حرارت، انتقال جرم، عملیات واحدهای صنعتی،طراحی راکتورهای شیمیایی، کنترل فرآیندها و اقتصاد و طراحی مهندسی مطرح میشوند.

به علاوه، دروس دیگری در مهندسی عمومی مانند مبانی برق، استاتیک و مقاومت مصالح، مهندسی محیط زیست، رسم فنی و کارگاه ها، برای تکمیل اطلاعات مهندسی دانشجویان آموزش داده میشوند. همچنین در دوره کارشناسی مهندسی شیمی چند درس دیگر در زمینه‌های تخصصی نظیر صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، صنایع غذایی، صنایع معدنی و طراحی فرآیند برای تمام این صنایع ، به مدت حدود یک نیمسال تحصیلی ارائه میشوند که دانشجویان بر حسب علاقه خود و یا زمینه کاری موجود در صنایع مختلف، آنها را انتخاب میکنند. ارائه این تخصص ها در دانشگاههای مختلف بستگی به علاقه و توان آموزشی هر دانشگاه دارد.

گرایش‌های مقطع مهندسی شیمی:

رشته مهندسی  شیمی در مقطع لیسانس دارای ۸  گرایش «صنایع غذایی، صنایع شیمیایی معدنی، پالایش، صنایع گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع پلیمر، طراحی فرآیندهای صنایع نفت، بهره‌برداری از منابع نفت » میباشد.

مهندسی شیمی

کارشناسی ارشد شیمی

همه ی فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی شیمی میتوانند تا مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در مهندسی شیمی یا برخی از رشته‌های دیگر مهندسی در داخل و یا خارج از کشور ادامه تحصیل دهند. در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا دانشجویان می‌توانند علاوه بر زمینه‌های مذکور در زمینه‌های دیگری نظیر انرژی و محیط زیست، مواد پیشرفته، بیوتکنولوژی، مهندسی پزشکی، کاربرد کامپیوتر در طراحی و شبیه‌سازی فرآیندها و بسیاری از موضوعات جدید روز فعالیت کنند.

مهندسی شیمی شکل گرفته  بر اساس رفتار مولکولها است تا با دانستن رفتار و عکس‌العمل مولکول‌ها ، انواع واکنش‌ها و سیستم‌های شیمیایی بررسی شده و در نهایت راکتورهای شیمیایی طراحی گردند. شامل دروسی مانند جداسازی مواد تولید شده، تصفیه و احیای مواد قابل استفاده که همراه با دانش‌های روز صنعت مثل علم کامپیوتر،طراحی سیستم، علم مواد، اصول حفاظت از محیط زیست، خطاهای دستگاه، مدیریت، اقتصاد و … تکمیل میشود.

مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی

رشته کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی کاربرد فرآیندهای زیستی در صنایع مختلف مرتبط با مهندسی شیمی را مورد بررسی قرار می دهد که هدف این رشته تربیت متخصصانی میباشد که علاوه بر مسائل مهندسی شیمی با راه و روش های فرآیندهای زیستی هم آشنا شده باشند. فارغ التحصیلان رشته کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی می توانند در راهبری  و یا  طراحی واحدهای صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی، محیط زیست و …مرتبط با بیوتکنولوژی فعالیت داشته باشند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و همچنین افرادی که در بازار کار به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری ارائه میشود :سرفصل دروس،تعداد واحدهای کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی،معرفی سایر گرایش های کارشناسی ارشد ،دکترای مهندسی شیمی(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ) بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی رشته کارشناسی ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی ارائه می شود.

سرفصل کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۳۲ واحد
دروس اصلی : ۱۲ واحد
دروس تخصصی اختیاری : ۱۲ واحد
سمینار : ۲ واحد
پایان نامه : ۶ واحد

دروس اصلی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
پدیده های انتقال در سیستم های بیولوژیک ۳ طراحی راکتورهای بیوشیمیایی ۳
میکروبیولوژی صنعتی و فرآیندهای تخمیری ۳ ریاضیات پیشرفته (رشته بیوتکنولوژی) ۳

دروس تخصصی اختیاری کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
آزمایشگاه بیوتکنولوژی ۱ تکنولوژی آنزیم ها ۲
ترمودینامیک پیشرفته ۳ ترمودینامیک محلول های غیرایده آل ۳
مهندسی متابولیکی ۳ بازیافت و جداسازی مواد بیولوژیکی ۳
آمار در فرآیندهای مهندسی ۳ تصفیه آب و فاضلاب ۳
بیوتکنولوژی غذایی ۳ مباحث منتخب ۳
یکی از دروس مصوب کارشناسی ارشد مهندسی شیمی ۳    

مهندسی شیمی گرایش داروسازی

رشته مهندسی شیمی گرایش داروسازی(Pharmacuetical Eng) که با هدف استفاده از علوم و فنون جدید مهندسی در طراحی دستگاه ها, خطوط فرآیند و تولید مواد دارویی برنامه ریزی و ایجاد شده است. گرایش داروسازی از لحاظ تئوری و عملی طراحی  که شامل طراحی واحدهای فرآیند, طراحی خطوط مختلف آماده سازی , فرآوری ,کنترل و بسته بندی مواد دارویی و  طراحی کارخانجات تولیدی صنایع داروسازی می باشد را مدنظر قرار می دهد.

فرآیندهای ساخت در ثبت داروهای جدید تضمینی نبوده و نیاز به بازبینی و اصلاح پیوسته روش ساخت دارند ,به همین دلیل نیاز به تربیت نیروهای متخصص و ماهر در این زمینه میباشد.

تعداد و نوع واحدهای درسیمهندسی شیمی گرایش داروسازی

دروس اصلی ۱۵واحد،دروس اختیاری ۹ ،واحدکارآموزی ۱ -واحد،سمینار ۱ واحد،پایان نامه ۶ واحد
تعداد کل واحد ها= ۳۲ واحد

تفاوت مهندسی داروسازی با داروسازی، شیمی دارویی و مهندسی بیوتکنولوژی

مهندسی داروسازی از گرایش های مهندسی شیمی میباشد و مربوط به وزارت علوم است در حالی که داروسازی مربوط به وزارت بهداشت میباشد و بطور کامل با هم تفاوت دارند. گرایش شیمی دارویی از گرایش های دکتری تخصصی  داروسازی است که  بعد از اتمام ۶ سال داروسازی و قبول شدن در امتحان وارد این گرایش میشوید. در حال حاضر فقط دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران این رشته رو دارد.
کسانی که در رشته مهندسی بیوتکنولوژی تحصیل میکنند بیشتر در ارتباط با محیط کشت باکتری، مهندسی بافت و … هستند در حالی که مهندسی داروسازی بیشتر با داروهای سنتزی شیمیایی، دارورسانی در ارتباط است و  نسبت به بیوتکنولوژی قوی تر میباشند.

برای شرکت در این دو رشته یک دفترچه ارائه می شود که اگر علاقمند به شرکت  در بیوتکنولوژی هستید  کافیست فقط ۴ درس اول را بزنید و دروس دیگه ضریب صفر دارند که در این رتبه در دارو هم میاد ولی کم میباشد و اگه بخواهید در دارو هم رتبه خوب داشته باشید باید دو درس دیگر را هم بزنید که مجموعاً ۶ درس یا همان کل دفترچه میشود.

آینده شغل، بازار کار،درآمد :

بازار کار مهندسی شیمی نسبت به رشته‌های دیگر نسبتا بهتر است، با توجه به گرایش های مختلف کارشناسی ارشد مهندسی شیمی و گستردگی حوزه فعالیت یک مهندس شیمی، زمینه های کاری زیادی برای او در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، غذایی ،کارخانه و … وجود دارد.

دروس امتحانی کارشناسی ارشد مجموعه شیمی

در آزمون کارشناسی ارشد شیمی ۶ عنوان درسی معرفی شده است، که ضرایب آن­ها با توجه به نوع گرایش آن عنوان درسی متفاوت می باشد

  • شیمی آلی:

(دروس آلی  ۱، ۲ و ۳ جداسازی و شناسایی ترکیبات آلی و کاربرد طیف‌سنجی در شیمی آلی، شیمی فیزیک آلی)

تعداد سؤالات این درس در آزمون دانشگاه سراسری ۳۰ سؤال و ضریب آن برای گرایش‌های شیمی آلی، فیتوشیمی و شیمی پلیمر (۲) و برای بقیه گرایش‌ها ضریب آن (۱) میباشد.

برای داوطلبان این سه گرایش مهمترین درس محسوب می‌شود و به نوعی می‌توان گفت برای متقاضیان سه گرایش گفته شده هر تست شیمی آلی که صحیح پاسخ داده شود با دو تست از دروس دیگر که صحیح پاسخ داده شده‌اند، برابر می باشد. منابع هایی که در این درس مهم است عبارتند از:

الف) کتاب‌های شیمی آلی تألیف موریسون

ب) بوید و مک موری

  •  شیمی تجزیه:

 رشته مهندسی شیمی

( دروس تجزیه ۱و۲ و شیمی تجزیه دستگاهی )

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری ۳۰ سؤال و ضریب آن در گرایش شیمی تجزیه (۲) و برای سایر گرایش‌ها (۱) می‌باشد. منابعی که  مهم است عبارتند از : کتاب‌های شیمی تجزیه تألیف اسکوگ و هالر و وست می‌باشند و همچنین کتب مرجع این درس نیز لاتین میباشد و به همین دلیل داوطلب برای آماده شدن در آزمون کارشناسی ارشد، به کتابی با آموزش ساده‌تر، تعداد تست‌ها و مسائل حل شده بیشتر و همچنین دارای نگرش کنکوری نیازمند می باشد .

  •  شیمی معدنی:

( دروس شیمی معدنی ۱ و ۲، آلی فلزی )

تعداد سوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری ۳۰ سؤال و ضریب آن برای داوطلبان گرایش شیمی معدنی (۲) و برای سایر گرایش‌ها ضریبش (۱) است. سرفصل‌های این درس شامل بررسی مفاهیم بنیادی شیمی معدنی (ساختار الکترونی اتم‌ها و مولکول‌ها، خواص تناوبی عناصر،‌ ساختار لوییس، اوربیتال‌های مولکولی، گروه‌های نقطه‌ای، شکل هندسی مولکول‌ها و همچنین بررسی اصول نظری ترکیبات کمپلکس، ساختار و واکنش‌پذیری کمپلکس‌ها میباشد. ۲منبع مهم که در این درس وجود دارد عبارتند از :

الف) کتاب شیمی معدنی جیمز هیویی جلد ۱و۲و۳

ب) کتاب شیمی معدنی تألیف دکتر آقا بزرگ جلد ۱و۲

  •  زبان عمومی و تخصصی:

ضریب این درس برای همه ی گرایش‌های مجموعه شیمی (۱) و تعداد سؤالات  در آزمون کارشناسی ارشد ۳۰ سؤال میباشد. تعدادی از سؤالات  زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی رشته شیمی است.

  • شیمی کاربردی:

( دروس اصول محاسبات شیمی صنعتی، شیمی صنعتی ۱و۲، اصول تصفیه آب و پساب‌های صنعتی و خوردگی فلزات  )

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری ۳۰ سؤال و ضریب آن برای گرایش‌های شیمی کاربردی و پیشرانه‌ها (۲) و برای گرایش نانوشیمی ضریب آن (۱) و برای بقیه گرایش‌ها ضریبش صفر است.از نظر اهمیت، گرایش‌های گفته شده جزء انتخاب‌های ثانویه برای داوطلبان رشته‌ی شیمی میباشد و با توجه به همین موضوع داوطلبان کمتری در این رشته شرکت میکنند و همچنین هیچ منبع مناسبی برای این درس وجود ندارد و علاوه بر این دروس شیمی کاربردی بیشتر جزء دروس رشته‌ی «مهندسی شیمی» میباشد .

تدریس خصوصی دکتری مهندسی شیمی

  •  شیمی فیزیک

( دروس شیمی فیزیک ۱و۲، کوانتوم و طیف‌سنجی )

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری ۳۰ سؤال و ضریب آن برای گرایش‌های شیمی فیزیک و آموزش شیمی (۲) و برای گرایش شیمی دریا (صفر) و برای بقیه گرایش‌ها ضریب آن (۱) می‌باشد و میتوان این درس را جزء دروس آسان به نسبت سایر دروس دانست.با توجه به مباحث آن که بیشتر آن‌ها براساس تعاریف،نمودارهاو فرمول‌های ساده میباشد می‌توان در صورت صرف وقت مناسب به درصد خوبی در این درس، دست یافت. منابعی که در این درس مهم می باشدعبارتند از :

الف) کتاب‌های شیمی فیزیک اتکینز، ترجمه‌ی دکتر علی اکبر صبوری و دکتر علی اکبر میرزائی

ب) کتاب شیمی فیزیک و همچنین کتاب مکانیک کوانتومی و طیف‌سنجی مولکولی ایرالوین، ترجمه‌ی دکتر غلام رضا اسلام‌پور و دکتر علی مقاری

گرایشات و ضرایب مجموعه شیمی براساس دفترچه آزمون سال ۹۷

رشته گرایش کد ضریب ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶
۱) شیمی  شیمی فیزیک ۱ ۱ ۱ ۱ ۲ ۱ ۰
شیمی آلی ۲ ۱ ۱ ۱ ۱ ۲ ۰
 شیمی معدنی ۳ ۱ ۱ ۲ ۱ ۱ ۰
 شیمی تجزیه ۴ ۱ ۲ ۱ ۱ ۱ ۰
شیمی کاربردی ۵ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۲
 شیمی پلیمر ۲ ۱ ۱ ۱ ۱ ۲ ۰
 شیمی دارویی ۲ ۱ ۱ ۱ ۱ ۲ ۰
شیمی کاتالیست ۶ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۰
 شیمی دریا ۶ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۰
 شیمی و فناوری اسانس ۵ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۲
۲) فیتوشیمی ۲ ۱ ۱ ۱ ۱ ۲ ۰
۳) نانوشیمی ۷ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱
۴) آموزش شیمی* ۱ ۱ ۱ ۱ ۲ ۱ ۰
۵) پیشرانه  جامد ۵ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۲
 مایع ۵ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۲

 

فهرست دروس دوره دکترای شیمی

  نام درس تعداد واحد   پیش نیاز
  نظریه گراف های شیمی

  ۳

  –
  کامپیوتر در شیمی

  ۳

  –
  تحلیل آماری نتایج

  ۳

  ریاضیات آماری
  روش های نوین در آنالیز دستگاهی

  ۳

  شیمی تجزیه پیشرفته
  الکتروشیمی در حلال های ناآبی

  ۳

 الکتروشیمی و شیمی تجزیه در محیط های غیرآبی
  لیزر و کاربرد آن در شیمی

  ۳

  اسپکتروسکوپی تجزیه ای
  روش های رادیو شیمی

  ۳

   –
  مباحث نوین در شیمی تجزیه

  ۳

  شیمی تجزیه پیشرفته
  ترمودینامیک فرآیندهای برگشت ناپذیر

  ۳

  ترمودینامیک آماری ۱
  ترمودینامیک آماری ۲

  ۳

  شیمی فیزیک پیشرفته
  ترمودینامیک شیمیایی جامدات

  ۳

  –
  ریاضیات در شیمی فیزیک

  ۳

  –
  سمینار ۱

  ۱

  –
  شیمی کوانتومی ۳

  ۳

  شیمی کوانتومی ۲
  طیف سنجی مولکولی ۲

  ۳

  طیف سنجی مولکولی ۱
  مباحث نوین در شیمی فیزیک

  ۳

  با نظر استاد
  شیمی هتروسیکلیک پیشرفته

  ۳

  شیمی آلی پیشرفته
  سمینار ۲

  ۱

  –
  شیمی پلیمر پیشرفته

  ۳

  مبانی پلیمر
  پیشرفت های نوین در ترکیبات طبیعی

  ۳

  شیمی آلی پیشرفته
  شیمی آلی حیاتی

  ۳

  شیمی آلی پیشرفته
  مباحث نوین در شیمی آلی

  ۳

  با نظر استاد
  شیمی حالت برانگیخته و حد واسط های فعال

  ۳

  –
  فتوشیمی پیشرفته

  ۳

  فتوشیمی
  شیمی پلیمرهای معدنی

  ۳

  –
  ساختمان و پیوند ترکیبات معدنی

  ۳

  –
  مباحث نوین در شیمی معدنی

  ۳

  با نظر استاد
  روش های حرارتی و سینتیکی در تجزیه

  ۳

  شیمی تجزیه پیشرفته
  ترمودینامیک جامدات

  ۳

  –
  و …

 برای دانلود نمونه سوال درس ترمودینامیک مهندسی شیمی کلیک کنید.

آموزش آنلاین و خصوصی رشته های مهندسی در پی سی کلاس

در سایت پی سی کلاس همه ی دروس رشته مهندسی شیمی این امکان را دارد که تدریس خصوصی دروس مهندسی شیمی و  تدریس خصوصی دکتری مهندسی شیمی در تمام مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد،دکتری و همه ی گرایش ها با بهترین استادان به صورت خصوصی یا آنلاین آموزش داده میشود و همچنین این امکان وجود دارد که اگر مایل بودید می توانید برای اطلاعات بیشتر  فرم مربوط به مشاوره و تعیین سطح رایگان که در پایین صفحه موجود میباشد را کامل کرده تا با شما تماس بگیریم.

برای درخواست استاد در سایت پی سی کلاس کلیک کنید

 

پانوشت:مهندسی شیمی چیست،کنکور ارشد شیمی،مهندسی شیمی بیوتکنولوژی،منابع ارشد مهندسی شیمی،تدریس ارشد شیمی،سوالات کارشناسی ارشد مهندسی شیمی،دکتری شیمی
X