• سبد خرید شما خالی است.

 • ورود

مهندسی عمران|ارشد مهندسی عمران|دکتری عمران

مهندسی عمران چیست

رشته مهندسی عمران یكی از رشته­ های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته ­های آزمون سراسری است كه داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می­تواند آن را انتخاب كند،در زبان انگلیسی به مهندسی عمران Civil Engineering گفته میشود که Civil به معنی تمدن و از همان ریشه کلمه Civilization است. پس میتوان نتیجه گرفت همانطور که از اسم این رشته پیداست، مهندسی عمران یعنی مهندسی تمدن!یک مهندس عمران می­تواند در حوزه پیمانکاری، مشاوره، نظارت و یا اگر دقیق تر به موضوع نگاه کنیم در قسمت های ساختمان سازی، سدسازی، راه سازی، پالایشگاه و سازههای صنعتی، مدیریت ساخت، سازه­ های دریایی و … فعالیت داشته باشد .

ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی عمران

عناوین دروس امتحانی کارشناسی ارشد عمران: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- ریاضیات، 3- مکانیک جامدات (مقاومت مصالح 1، تحلیل سازه ها 1)، 4- مکانیک خاک و پی سازی، 5- مکانیک سیالات و هیدرولیک، 6- طراحی (سازه های فولادی 1و2، سازه های بتنی 1و2، راهسازی و روسازی راه).

رشته گرایش کد ضریب ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2 3 4 5 6
1) مهندسی عمران
1) سازه 1 1 1 1 1 1 1
2) زلزله 1 1 1 1 1 1 1
3) ژئوتکنیک 1 1 1 1 1 1 1
4) راه و ترابری 1 1 1 1 1 1 1
5) مدیریت منابع آب 1 1 1 1 1 1 1
6) آب و سازه های هیدرولیکی 1 1 1 1 1 1 1
7) سواحل، بنادر و سازه های دریایی 1 1 1 1 1 1 1
8) حمل و نقل 1 1 1 1 1 1 1
9) مدیریت ساخت 1 1 1 1 1 1 1
10) محیط زیست 1 1 1 1 1 1 1
11) ساختمان های هوشمند 1 1 1 1 1 1 1
2) مهندسی خطوط راه آهن 1 1 1 1 1 1 1
3) مهندسی پدافند غیرعامل* 1) سازه های دفاعی 1 1 1 1 1 1 1
2) طراحی 1 1 1 1 1 1 1

منابع کارشناسی ارشد عمران

منابع رشته کارشناسی ارشد عمران عبارت است از :

1) ریاضیات
2) زبان عمومی و تخصصی
3) مکانیک خاک و پی سازی
4) مکانیک جامدات (مقاومت مصالح 1، تحلیل سازه ها 1)
5) مکانیک سیالات و هیدرولیک
6) طراحی (سازه های فولادی 1و2، سازه های بتنی 1و2، راهسازی و روسازی راه)

لازم بذکر می باشد که ضریب تمام دروس برای همه ی گرایش های عمران (1) بوده ومی توانید بر اساس علاقه مندی به گرایش خاصی، فقط سوالات دروس مربوط به آن را جواب دهید.

منابع کارشناسی ارشد عمران :

منابع کارشناسی ارشد عمران شامل:

 • بسط کامل مباحث دروس انواع تمرین ها و مثال های کاربردی جهت فهم دقیق و کامل مطلب
 • آزمون های طبقه بندی شده گذشته و سوالات چهار گزینه ای تالیفی با پاسخ های تشریحی با ذکر منبع
 • انواع روش ها و تکنیک های تست زنی و مدیریت زمان
 • نکات کلیدی مهم و کلیدواژه های تخصصی رشته عمران
 • جمع بندی مناسب در هر فصل

  انواع گرایشات مهندسی ارشد عمران

  1) گرایش مدیریت ساخت

  2) گرایش سازه

  3) گرایش حمل و نقل

  4) گرایش زلزله

  5) گرایش خاک و پی (ژئوتکنیک)

  6) گرایش راه و ترابری

  7) رشته پدافند غیر عامل

  8) مهندسی خطوط راه آهن

  9) گرایش مدیریت منابع آب

  10) گرایش سازه های دریایی

  11) گرایش آب و سازه هیدرولیکی

  12) گرایش محیط زیست

مهندسی عمران

1)مدیریت ساخت

از راه های موفقیت در اجرای پروژه های عمرانی مدیریت صحیح و اصولی پروژه ها است. شاخه مدیریت ساخت آموزش های لازم در این زمینه را فراهم می کند و همچنین بازار کار خوبی دارا می باشد.

 2) گرایش سازه

مهندسی سازه، گرایشی است که به آموزش تجزیه و تحلیل و طراحی سازه های مختلف اشاره می کند. این رشته بیشترین ظرفیت پذیرش را در دانشگاه های کشور دارا می باشد.

 3) گرایش حمل و نقل

گرایش حمل و نقل، شامل چهار بخش مجزا به نام های حمل و نقل دریایی ، هوایی ،ریلی و جاده ای است. که مهندسین توانایی های خود را می توانند در هر یک از این زیر مجموعه ها به تحصیل و فعالیت بپردازند.

 4) گرایش زلزله

گرایش مهندسی زلزله، به طراحی سازه ها با توجه به بار زلزله می پردازد. و وظیفه بهسازی و مقاوم سازی سازه های موجود که در مناطق لرزه خیز قرار دارند را بر عهده دارند.

 5) گرایش خاک و پی (ژئوتکنیک)

گرایش مهندسی خاک و پی، گرایشی  به بررسی خصوصیات خاک و رفتارهای خاک تحت بارهای مختلف می پردازد. با توجه به اینکه سازه های موجود روی خاک ساخته می شودو همچنین مهندسی خاک و پی در ارتباط مستقیم با مهندسی سازه می باشد.

6) گرایش راه و ترابری

گرایش راه و ترابری، به آموزش طراحی راه در دشت ها و کوهستان ها، طراحی هندسی راه و راه آهن می پردازد. فارغ التحصیلان این گرایش اغلب در محیط کاری خارج از شهر به کار مشغول می شوند.

7) رشته پدافند غیر عامل

در دو گرایش سازه های دفاعی و طراحی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر است.

8) مهندسی خطوط راه آهن

رشته مهندسی خطوط راه آهن در کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی عمران، به طراحی، برنامه ریزی، هدایت و نظارت بر پروژه های مربوط به راه آهن و خطوط ریلی و پژوهش در مسائل مرتبط با راه آهن و خطوط ریلی می پردازد.

9) گرایش مدیریت منابع آب

تلفیق گرایش های “آب و فاضلاب” و “مهندسی رودخانه” قدیم است.

گرایش آب و فاضلاب به آموزش جمع آوری وتصفیه فاضلاب ها می پردازد. در این گرایش مهندسان با تاسیسات مرتبط با فاضلاب مانند مخازن ذخیره و خطوط انتقال آشنا می شوند. با توجه به ضعیف بودن سیستم جمع آوری و تخلیه فاضلاب در ایران، گرایش آب و فاضلاب بازار کار رو به رشدی را دارا می باشد.

گرایش مهندسی رودخانه به آموزش تخصصی در زمینه مکانیسم انتقال رسوب رودخانه ها، رفتارهای مختلف رودخانه ها و کنترل سیلاب و … می پردازد. فارغ التحصیلان در گرایش مهندسی رودخانه می توانند در برخی زمینه های کاری مهندسان آب و محیط زیست فعالیت داشته باشند.

10) گرایش سازه های دریایی

مهندسی عمران گرایش سازه دریایی، به مطالعه و طراحی سازه های مرتبط با دریا مانند سلزه های ساحلی، نزدیک ساحل و یا دور از ساحل می پردازد. فارغ التحصیلان در این رشته می توانند به طراحی در دفتر فنی پرداخته و یا در پروژه های شمالی یا جنوبی کشور مشغول به کار شوند.

 11) گرایش آب و سازه هیدرولیکی

مهندسی عمران گرایش سازه هیدرولیکی، در زمینه طراحی و اجرای پروژه های سدسازی و سازه های آبی مانند کانال ها، سیستم های زهکشی و … می پردازند. با توجه به اهمیت حفظ و انتقال آب رودخانه ها این گرایش در دو دهه اخیر رشد  داشته است.مهندسی عمران گرایش آب، آموزش های لازم در زمینه طراحی و مکان یابی سدها، سیستم های جمع آوری آب را به مهندسین می دهد.

12) گرایش محیط زیست

مهندسی محیط زیست، در برگیرنده طیف وسیعی از آموزش ها می باشد. از تصویه آب و هوا گرفته تا دفع فاضلاب.

گرایش های مجموعه مهندسی عمران دکتری

یکی از گرایش های پرطرفدار این گرایش میباشد و هدف در این گرایش تحلیل و طراحی انواع سازه ها ، مانند : خطی ، صفحه ای و پوسته ای  وسازه های خاص می باشد. از یک مهندس سازه انتظار می رود  که در انتهای این دوره تسلط متوسطی بر روی تحلیل و طراحی انواع سازه ها داشته باشد.

مواد امتحانی ضرایب
دروس عمومی زبان انگلیسی 1
استعداد تحصیلی 1
دروس کارشناسی مقاومت مصالح 4
تحلیل سازه 4
دروس ارشد دینامیک سازه‌ها 4
تئوری الاستیسیته و پلاستیسیته 4

گرایش زلزله در مهندسی عمران رابطه نزدیکی با گرایش سازه دارد و علت وجودی آن به آنجا بازمیگردد که مهندسان عمران بخصوص مهندسان سازه برای ارتباط با مهندسین زلزله شناس با مشکل روبرو بودند و در بعضی موارد فنی دو طرف در ایجاد ارتباط با یکدیگر با مشکل روبرو میشوند ، به همین دلیل به این فکر افتادند تا رشته ای ایجاد کنند تا زبان هردو علم را بفهمد، که از این رو مهندسی زلزله ایجاد شد  و تا به امروز هم کمک بسیار زیادی به رشته سازه  کرده است واین دورشته پیشرفت های خود را مدیون این گرایش می باشند.  (  گرایش مهندسی زلزله شاخه ای از سازه می باشد که بر روی اصل زلزله تمرکز بیشتری میکند)

مواد امتحانی ضرایب
دروس عمومی زبان انگلیسی 1
استعداد تحصیلی 1
دروس کارشناسی مقاومت مصالح 4
تحلیل سازه 4
دروس ارشد دینامیک سازه‌ها 4
دینامیک خاک 4

این گرایش به بررسی رفتار مهندسی مصالح زمین و مخاطرات محتمل در رابطه با احداث ابنیه می‌پردازد.

ابزارهای علمی مورد استفاده در مهندسی ژئوتکنیک علوم پایه‌ای نظیر مکانیک خاک، مکانیک سنگ، زمین‌شناسی مهندسی و علوم کاربردی مرتبط نظیر پی سازی، تونل سازی، و سد سازی است. در ابتدای هر پروژه عمرانی، با برنامه‌ریزی و انجام شناسایی های محلی ژئوتکنیکی، ویژگیهای فیزیکی، مکانیکی، و شیمیایی زمین ساختگاه پروژه ارزیابی شده و خطرات احتمالی اعم از زمین لرزه، زمین لغزش، و روانگرایی در ارتباط با پروژه مد نظر قرار می‌گیرد. سپس، انواع پی‌ها، سازه‌های نگهبان، عملیات خاکی، و روسازی‌های پروژه تحلیل و طراحی می‌گردند.  شمع‌ها، و کیسون‌ها، نمونه هائی از پی‌ها، دیوارهای حائل نمونه هائی از سازه‌های نگهبان، و احداث خاکریزها، گودها، تونل‌ها، کانال‌ها، مخازن، و مدفن‌های زباله نمونه هائی از عملیات خاکی می‌باشند.

 

مواد امتحانی ضرایب
دروس عمومی زبان انگلیسی 1
استعداد تحصیلی 1
دروس کارشناسی مقاومت مصالح 4
تحلیل سازه 4
دروس ارشد دینامیک خاک 4
طراحی پی پیشرفته 4

گرایش آب و سازه‌های هیدرولیکی یکی از گرایش‌های کارشناسی ارشد عمران است که در زمینه تحلیل و طراحی سازه‌هایی که به نوعی با آب سروکار داشته و در ساختمان‌های هیدرولیکی استفاده میشود، فعالیت دارد.اين گرايش ترکیبی از گرایش‌های سازه و آب است و همچنین در هر دو موضوع مهندسی محیط زیست وبهداشت نیز رابطه دارد. گرایش آب و سازه های هیدرولیکی کاملاً ابتکاری که نظیر آن را فقط می‌توان در کشور هلند یافت؛ چون یکی از چالش‌های پیش رو برای دولتمردان هلندی حفظ تمامیت ارضی کشور در مقابل بالا آمدن سطح آب دریا است اما ضرورت این گرایش در ایران با رشد جمعیت و نگرش تازه‌ای که در سالهای اخیر به استفاده  بهینه بهتر از آب های کشور، در جهت تأمین آب آشامیدنی صورت گرفته و نیز تمرکز توجه بر امور مربوط به سدسازی، کاملاً آشکار است و همین موضوع نیاز به وجود متخصصین در زمینه‌های مختلف و نیز در سطوح مختلف صنعتِ آب را نمایان می‌سازد.

مواد امتحانی ضرایب
دروس عمومی زبان انگلیسی 1
استعداد تحصیلی 1
دروس کارشناسی مقاومت مصالح 4
تحلیل سازه 4
دروس ارشد هیدرولیک پیشرفته 4
طراحی سازه‌های هیدرولیکی 4

رشته مهندسی عمران با عنوان مهندسی راه و ساختمان نام برده می‌شد (راه:راه و ترابری، ساختمان: سازه) که اين موضوع خود بیانگر اصل گرايش راه و ترابری در مهندسی عمران می‌باشد.گرایشی است که در آن اصول و استانداردهای جدید در ساخت راه‌های جديد و بهتر ساختن راه‌های قديمی مورد توجه و پژوهش قرار می‌گيرد. در این گرایش به صورت خاص به طرح هندسی انواع راه‌های ارتباطی (اعم از راه‌های درون شهری، برون شهری، راه‌آهن، فرودگاه و …) و بخش های مربوط به طراحی روسازی، زيرسازی، مديريت و نگهداری و تحليل ترافيکی راه‌ها پرداخته می‌شود. همچنين طراحی مسيرهای خاص از جمله طراحی تونل، طراحی پل و مشخصات فنی و مهندسی آنها در این گرایش موجود میباشد.

مواد امتحانی ضرایب
دروس عمومی زبان انگلیسی 1
استعداد تحصیلی 1
دروس کارشناسی مقاومت مصالح 4
تحلیل سازه 4
دروس ارشد مهندسی ترافیک پیشرفته 4
طرح روسازی پیشرفته 4

گرایش دكترای محيط زيست گرایشی با موضوعاتی مانند کارکرد مواد شیمیایی و زیست‌شناسی موجودات،مباحث مربوط به اتلاف گرما و انرژی حرارتی، تصفیه و پالایش آب و هوا و اصلاح وبهبود مکان‌هایی که در اثر آسیب‌های قبلی و آلودگی­ های صنعتی صدمه دیده‌اند، در ارتباط می­باشد.

هدف دوره دكترای  محيط زيست، افزايش اطلاعات کارشناسانی مانند کارشناسان مهندسی عمران، مهندسی آب، مهندسی شيمي، مهندسي محيط زيست، مهندسی مکانيک، مهندسی بهداشت محيط و آموزش افرادی است که دارای توانایی های لازم جهت طراحی و نظارت بر مزیت اجرای پروژه‌های تخصصی در زمينه‌های مختلف مهندسی محيط زيست بوده و در ضمن قادر به انجام تحقيقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زيست محيطی کشور باشند.

از پروژه های تخصصی مرتبط با اين رشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  بررسی زيست محيطی طرح‌هاي عمرانی

 •  طراحی تاسيسات آب و فاضلاب شهری، روستايي و صنعتی

 •  برنامه ريزی و مديريت اجرای طرح‌های زيست محيطی

 • شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک و هوا

 • کنترل آلودگی های حاصل از مواد زائد جامد

مواد امتحانی ضرایب
دروس عمومی زبان انگلیسی 1
استعداد تحصیلی 1
دروس کارشناسی مقاومت مصالح 4
تحلیل سازه 4
دروس ارشد تصفیه آب و فاضلاب و آلودگی مواد زائد جامد و راه های کنترل آن 4

این گرایش دربخش تحصیلات تکمیلی است که دارای نقاط مشترک بسیاری با گرایش راه و ترابری می­ باشد. موضوعات تحت پوشش گرایش حمل و نقل را در یک تقسیم بندی کلی می توان به چهار دسته حمل و نقل دریایی، ریلی، هوایی و جاده ای تقسیم کرد.

 1.  مدیریت سیستم ­های حمل و نقل، مطالعه تولید، توزیع و جذب سفر، مکان­ یابی احداث پارکینگ­ ها و …

 2. طراحی خطوط حمل و نقل ریلی بین شهری و درون شهری، برنامه ریزی ایستگاه ها و فواصل زمانی حرکت قطارها

 3. برنامه ریزی حمل و نقل هوایی و دریایی و طرح فرودگاه ها و بنادر

 4. مدلسازی جریان ترافیک بااستفاده از نرم افزارهای کامپیوتری و یا بدون استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری، بررسی تأثیرات پارامترهای جریان ترافیک مانند سرعت، بررسی رفتار رانندگان در تحلیل­ های ترافیکی، فرهنگ سازی ترافیک،حجم و تاخیر برمصرف سوخت و محیط زیست و …

مواد امتحانی ضرایب
دروس عمومی زبان انگلیسی 1
استعداد تحصیلی 1
دروس کارشناسی مقاومت مصالح 4
تحلیل سازه 4
دروس ارشد مهندسی ترافیک 4
برنامه‌ریزی حمل و نقل 4

یکی از رشته های زیرمجموعه مهندسی عمران در دوره کارشناسی ارشد و دکتری است که درباره طراحی و ساخت انواع سازه‌های دریایی اعم از ساحلی ، فراساحلی و تجهیزات زیر دریا بحث می کند.این رشته درباره انواع سازه های دریایی مانند ساحلی ، فراساحلی و تجهیزات زیر دریا بحث می کند. این رشته به مسائل مربوط به ساخت و طراحی سازه‌های مختلف دریایی ساحلی ، فراساحلی و تجهیزات زیر دریا مانند انواع سکوها، اسکله‌ها، بندرها، موج شکن ها، دیوارهای ساحلی و تأسیسات حفاظتی سواحل، ستون های مهاربند و تأسیسات بندری مسائل ساحلی و معماری چیدمان تجهیزات دریا ،طراحی آنها در کف دریا با توجه به شرایط آن می پردازد.

هدف این رشته آموزش افرادی است که با شناخت کافی از اصول طراحی سازه ها و نیز آشنایی با سازه های دریایی، دارای توانایی‌های لازم جهت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه های تخصصی این گرایش میباشد.

مواد امتحانی ضرایب
دروس عمومی زبان انگلیسی 1
استعداد تحصیلی 1
دروس کارشناسی مقاومت مصالح 4
تحلیل سازه 4
دروس ارشد مبانی هیدرولیک دریا 4
اصول طراحی سازه‌های متعارف دریایی 4

دوره دكتری  مدیریت پروژه و ساخت مجموعه ای آموزشی آمیخته از دروس نظری و کاربردی در زمینه مدیریت پروژه بصورت عام و  پروژه های ساختمانی و عمرانی بصورت خاص می باشد.

فارغ التحصیلان این دوره ضمن آشنایی با اصول، مبانی و استاندارد های  برنامه ریزی، سازماندهی ، هدایت و کنترل  پروژه و سایر بحث های تازه در مورد مدیریت پروژه با کاربرد آنان در مراحل مختلف یک پروژه آشنا می شوند.

مواد امتحانی ضرایب
دروس عمومی زبان انگلیسی 1
استعداد تحصیلی 1
دروس کارشناسی مقاومت مصالح 4
تحلیل سازه 4
دروس ارشد مدیریت و کنترل پروژه 4
روش‌های ساخت 4

آموزش آنلاین و خصوصی رشته های مهندسی در پی سی کلاس

در سایت پی سی کلاس همه ی دروس رشته مهندسی عمران برای داوطلبان کنکوری به صورت تدریس خصوصی کارشناسی ارشد عمران و یا تدریس آنلاین کارشناسی ارشد عمران  و دکتری عمران در تمام مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد،دکتری و همه گرایش ها با بهترین اساتید به صورت خصوصی یا آنلاین تدریس داده میشود در تدریس خصوصی کارشناسی ارشد عمران و یا تدریس آنلاین کارشناسی ارشد عمران به صورتی به شما تدریس داده میشود با مفاهیم گیرا و قابل فهم که خیال خودتان راحت و بدون استرس میشود و داوطلبان کنکوری و یا دانشجویان به موفقیت دست می یابند ،این امکان وجود دارد که اگر مایل بودید می توانید برای اطلاعات بیشتر  فرم مربوط به مشاوره و تعیین سطح رایگان که در پایین صفحه موجود میباشد را کامل کرده تا با شما تماس بگیریم.

تدریس خصوصی کارشناسی ارشد عمران

برای درخواست استاد در سایت پی سی کلاس کلیک کنید

پانوشت:کنکور کارشناسی عمران،کنکور ارشد عمران،کارشناسی ارشد عمران،منابع کنکور ارشد عمران،کنکور دکتری1397،آزمون دکتری1395دانشگاه آزاد
برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[تعداد: 0 میانگین: 0]
X