کنکور چیست|تاریخچه کنکور

کنکور چیست|تاریخچه کنکور

کنکور یا concours آزمونی است که برای سنجش آموزش های داوطلبان برای ورود به دانشگاه ها برگزار می شود.یک آزمون تستی ۴ گزینه ای می باشد که منابع آن سال های دوم و سوم و پیش دانشگاهی است.کنکور در بعضی کشورها مانند ایران، ترکیه، ژاپن و چین  برگزار می‌شود، ولی  این  آزمون‌ها در کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا برگزار نمی‌شود.

  • تاریخچه کنکور:

از ابتدای سال ۱۳۴۲ سنجش داوطلبان برای ورود به دانشگاه ها وظیفه هیئت مسابقات ورودی دانشگاه  بود و اولین مسابقه در سال ۱۳۴۲ برگزار شد که بعدا به کنکور معروف شد.اوّلین کنکور در  ایران در سال ۱۳۴۸، ۱۵ مرداد برگزار شد  که ۴۷٬۷۰۳ نفر داوطلب در آن شرکت کردندکه این آزمون  در دوازده دانشگاه مختلف برگزار شد که هر داوطلب ۱۰ رشته را می توانست انتخاب کند. سوالات اوّلین دوره ی کنکور، به صورت سوال و پاسخ  کوتاه طرّاحی شده بود. آزمون سال ۱۳۹۶ ،چهل و نهمین آزمون کنکور ایران بود.

کنکور چیست|تاریخچه کنکور

  • کنکور سراسری:

سازمان سنجش آموزش کشور که در ایران، سازمانی تحت نظر وزارت تحقیقات و فناوری و علوم است،سرپرست اصلی برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های دولتی است. این آزمون هر سال یک بار درتیر ماه برگزار می‌شود و از سال۱۳۹۱ به صورت یک مرحله‌ای و برای۵ گروه آزمایشی علوم تجربی،علوم ریاضی و فنی، زبان‌های خارجی ، علوم انسانی و هنر به‌طور جداگانه برگزار شد.مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی ، آزمون‌های تقریباً یکسانی  را برای پذیرش و انتخاب دانشجو برگزار می‌کرد که  دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون گروه پزشکی را جداگانه از آزمون علوم برگزار می‌کرد،اما از کنکور سراسری ۱۳۹۲ این آزمون با آزمون سراسری تلفیق شد.

طبق مصوبه مجلس،  کنکور به تدریج قرار است ،حذف شود و معیارهای دیگری برای ورود به دانشگاه در نظر گرفته شود.همچنین بر اساس مصوبات مجلس و در راستای حذف تدریجی کنکور، معدل امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان با تأثیر ۲۵ درصد به صورت مثبت و معدل امتحانات نهایی پیش دانشگاهی با تأثیر ۵ درصد به صورت مثبت در نظر گرفته می شود.

سایت پی سی کلاس که اولین سایت تدریس خصوصی آنلاین به صورت زنده  در کشور می باشد در سایت خود برای تمامی داوطلبان کنکور ،تمام اخبار کنکور ،کنکور کارشناسی ارشد،کنکور دکترا،و حتی کنکور در خارج از کشور را به بهترین صورت فراهم کرده است .در این سایت تمام سوالات کنکور اخیر در تمامی رشته ها ،کنکور ریاضی،کنکور تجربی ،کنکور انسانی،کنکور هنر،کنکور زبان خارجه،به صورت رایگان در اختیار کاربران عزیز قرار گرفته شد است.

در سایت پی سی کلاس از تمام اخبار کنکور مطلع شوید.

پانوشت:کنکور،کنکور ۹۶،کنکور ۹۷،کنکور سراسری،کارشناسی ارشد،کنکور ۹۸،کنکور تجربی،کنکور آسان است،کنکور چیست|تاریخچه کنکور

.

X