• سبد خرید شما خالی است.

  • ورود

کنکور کارشناسی ارشد

کارشناسی‌ارشد

دوره‌ای از آموزش عالی می باشدکه برای ورود به آن، داشتن مدرک کارشناسی الزامی  میباشد و گذراندن دورهٔ کارشناسی‌ارشد، برحسب رشته به دو طریق ناپیوسته و پیوسته است.

   انواع کارشناسی ارشد:

  • کارشناسی ارشد ناپیوسته

دوره ی دوساله بعداز کارشناسی است و پذیرش دانشجو برای این دوره از طریق آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی انجام می‌شود. پذیرفته‌شدگان براساس رشته با گذراندن ۲۸ تا ۳۲ واحد درسی که ۴ تا ۱۰ واحد آن به پایان نامه اختصاص دارد، به اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد ناپیوسته انجام می پذیرد. مدت تحصیل این دوره به‌طور معمول بین 2 تا 3 سال می باشد

  • کارشناسی‌ارشد پیوسته

دوره‌ای از آموزش عالی میباشد که پیش‌نیاز ورود به آن، داشتن دیپلم یا مدرک پیش دانشگاهی است و پذیرفته‌شدگان برحسب رشته، با گذراندن حداقل ۱۷۲ و حداکثر ۱۸۲ واحد درسی  مدرک اخذ میکنند. مدت تحصیل به‌طور معمول 5 سال و طول مجاز دوره 7 سال است. پذیرش در رشته‌های تحصیلی با مقطع کارشناسی‌ارشد پیوسته، از طریق آزمون سراسری انجام می‌شود

کارشناسی ارشد  مقطع تحصیلی پس از کارشناسی در دانشگاه‌های ایران است. به دوره کارشناسی ارشد و دکترا به صورت کلی تحصیلات تکمیلی می‌گویند. کارشناسی ارشد معادل درجه مسترز ( Masters) در دانشگاه‌های غربی است.

  • مخفف عنوان کارشناسی ارشد:

1)کارشناسی ارشد درمدیریت بازرگانی ( Master of Business Administration) یا بطور مخفف MBA

2)کارشناسی ارشد در مهندسی (بدون پایان نامه) Master of Engineering یا بطور مخفف MEng یا ME

3)کارشناسی ارشد در رشته‌های مانند علوم پایه و بهداشت که در ایران و محافل دانشگاهی به مهندسی مشهور میباشد.

4)کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم و مهندسی ( Master of Science) یا بطور مخفف MSc در بریتانیا

5)کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم انسانی و هنر ( Master of Arts) یا بطور مخفف MA

  • طول دوره کارشناسی ارشد

کسب مدرک در این مقطع  به دانشگاه ، برنامه‌ریزی آموزشی و میزان فشردگی آموزش و پژوهش معمولاً نیازمند یک تا سه سال تحصیل پس از دوره کارشناسی می باشد. این دوره گاهی پژوهشی، گاهی آموزشی-پژوهشی و گاهی آموزشی ارائه می‌شود. دوره‌های پژوهشی یا آموزشی-پژوهشی دانشجو باید با ارائه پایان نامه یا تز ایده‌ها و نتایج تحقیقات خود را انتشار دهد و این امر از طریق تدوین پروپوزال انجام می شود و در واقع بعد از تصویب پروپوزال و تأیید نهایی موضوع، مرحله نگارش پایان‌نامه آغاز میشود.

 

کنکور کارشناسی ارشد

کنکور کارشناسی ارشد

اصلی ترین راه ورود فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد است که هر ساله بصورت هماهنگ کشوری توسط سازمان سنجش برگزار می گردد . دانشگاه های پذیرنده دانشجوی کارشناسی ارشد از طریق این آزمون در سال تحصیلی 96 – 97 عبارت اند از:کلیه موسسات و دانشگاه های آموزش عالی از جمله دانشگاه های دولتی ، پردیس های خودگردان ، دانشگاه های غیرانتفاعی وپیام نور و دانشگاه آزاد .سال گذشته و با ادغام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و سراسری ، کلیه داوطلبان شرکت در دوره هایبا آزمون کارشناسی ارشد تنها از طریق ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 97 می توانند وارد دانشگاه شوند بنابراین برای جمعیت حدودا یک میلیونی شرکت کنندگان این آزمون بطور کامل به توضیح زمان ، نحوه ، و شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 97 به همراهزمان برگزاری آزمون و اعلام نتایج بپردازیم.

 

آمار دانشجویان شاغل به تحصیل  نشان دهنده این است که ۷۶۴ هزار و ۲۳۳ نفر در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند. گروه پژوهش های آماری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وضعیت دانشجویان  را مورد بررسی قرار داده است که در این آمار، توزیع درصد دانشجویان موسسات آموزش عالی کشور به تفکیک مقاطع تحصیلی منتشر شده است و در این آمار تعداد دانشجویان در کارشناسی بیشتر از بقیه ی دوره ها می باشد .

طبق این بررسی ها در دوره کاردانی تعداد ۷۴۸ هزارو ۶۷۷ نفر، دوره کارشناسی ۲ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۷۲۹ نفر، در دوره کارشناسی ارشد ۷۶۴ هزار و ۲۳۳ نفر، در دوره دکتری حرفه ای ۹۳ هزار و ۹۲۶ و دکتری تخصصی ۱۴۰ هزار و ۴۴۷ نفر مشغول به تحصیل هستند.

بررسی ها نشان می دهد کل دانشجویان در همه دوره های تحصیلی برابر با ۴ میلیون و ۸۳ هزار و ۱۲ نفر است که دوره کارشناسی بیشترین دانشجو را دارد.

لیست رشته های فنی و مهندسی کارشناسی ارشد :

رديف

عنوان رشته

1

مهندسى مكانيك- تبديل انرژى

2

مهندسى مكانيك- طراحى كاربردى

3

مهندسى مكانيك- تبديل انرژي

4

مهندسى مكانيك- مهندسي سيستمهاي انرژي

5

مهندسى مكانيك- تكنولوژي انرژي

6

مهندسي خودرو

7

مهندسى كامپيوتر- نرم افزار

8

مهندسى كامپيوتر- هوش مصنوعى

9

مهندسى پزشكى- بيو الكتريك

10

مهندسى عمران- سازه هاى هيدروليكى

11

مهندسي آب و سازه هاي هيدروليكي مهندسي عمران

12

مهندسى عمران – سازه

13

مهندسى برق – كنترل

14

مهندسى برق -قدرت

همچنین میتوانید جهت مطالعه بیشتر در این زمینه مطالب زیر را نیز مطالعه فرمایید:

کنکور ارشد مهندسی شیمی،کنکور ارشد مهندسی عمران،کنکور ارشد مهندسی صنایع،کنکور ارشد مهندسی نرم افزار،کنکور ارشد مهندسی نفت،کنکور ارشد مهندسی مکانیک،کنکور ارشد مهندسی مواد،کنکور ارشد مهندسی فناوری اطلاعات

پانوشت:کنکور ارشد،زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد،منابع کارشناسی ارشد،آزمون کارشناسی ارشد،رشته های کارشناسی ارشد،کارشناسی ارشد بدون کنکور،کنکور کارشناسی ارشد
برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[تعداد: 0 میانگین: 0]
X