یادداشت برداری|موثرترین روش مطالعه

روش‌های یادداشت‌برداری

موفقیت در دوران تحصیل تا حد زیادی به آشنایی با روش های یادگیری آسان و مطالعه بستگی دارد که روش های مختلفی وجود دارد مثل انواع روشهای یادداشت برداری که در ادامه توضیح داده میشود و…

در هنگام درس گوش کردن فقط گوش دادن کافی نیست بلکه باید از گفته هایی که در کلاس درس گفته میشود خلاصه هایی برداشت و از آنها هنگام مطالعه دوباره استفاده کرد روش یادداشت برداری کارآمدترین روش است که نقش بسزایی در هنگام یادگیری دارد.

برنامه ریزی درسی

 • یادداشت‌برداری به روش جدول‌بندی

این روش به به سازماندهی اطلاعات کمک می‌کند،بودن اطلاعات در ستون جداگانه باعث  میشود که از تکرار بی‌مورد اطلاعات و زیاده‌نویسی پرهیز شود.

روش  جدول‌بندی در مقایسه با سایر روش‌های یادداشت‌برداری به آماده‌سازی بیشتری نیازمند میباشد که برای شروع، باید در ابتدا چند ستون بکشید. به طور کلی تعداد ستون‌ها به موضوع یادداشت‌برداری بستگی دارد. برای هر ستون یک عنوان مناسب انتخاب کنید.با  استفاده از این روش میتوانید مطالبی را که یادداشت کرده‌اید، با سرعت بیشتری مرور و یادآوری کنید.

یادداشت برداری

 • یادداشت‌برداری به روش کُرنِل

یادداشت برداری به روش کرنل قالب بسیار ساده‌ای دارد. به صورت زیر:

از یک کاغذ کامل برای یادداشت‌برداری استفاده کنید،فضاهای بسیاری هم برای هر متن که مینویسید باشد که باعث بی نظمی نشود.

یک خط به فاصله ۵ سانتی‌متر بکشید از حاشیه‌ی سمت چپ کاغذ که فضای آن را به دو بخش تقسیم کند. این ستون راهنمای شماست. در سمت راست ستون راهنما، ستون یادداشت‌برداری قرار دارد که یادداشت‌های‌تان را در آن می‌نویسید.

خط افقی را ۴ سانتی‌متر  از انتهای صفحه بالاتر بکشید. اینجا جایی است که یادداشت‌های‌تان را خلاصه می‌کنید.

یادداشت برداری به روش کرنل شامل سه مرحله‌ی اصلی بصورت زیر است:

مشاهده کردن:اول گوش بدهید و بعد ببینید که با توجه بهچیزی که گوش کردید چه چیزی بنویسید.

ضبط کردن:در موقع جلسه و بعد از آن زمان یادداشت برداری هایتان را بنویسید.

بررسی کردن:برای یادگیری بهتر و به یاد آمدن مطالب بعضی اوقات یادداشت برداری های خود را نگاه کنید.

مشاوره آنلاین

 • یادداشت‌برداری به روش ترسیم نقشه‌ی ذهنی

این روش به دانش آموزانی که به صورت یادگیری دیدنی تمایل و علاقه دارند پیشنهاد میشود،در این روش ارتباط بین نکات مختلفی از یک مفهوم  کلی به صورت شکلی در آمده و در ذهن دانش آموز گنجانده میشود،نکات مهم درس به شکلی منظم و منطقی طبقه‌بندی می‌شوند.این روش به مغز انسان شبیه است. در این روش به جای اینکه از بالای صفحه شروع  شود، نکته‌ی اصلی مطلب را داخل یک حباب در وسط صفحه قرار داده میشود.عبارت کلیدی‌ای را نیز داخل حباب مرکزی نوشته و بیشتر از یکی دو کلمه نباشد.

نقشه‌ی ذهنی برای یادداشت‌برداری از منابعی با حجم  زیاد، مناسب نیست. در این روش بهتر است منبع اصلی یادداشت‌های‌تان‌ را در دسترس داشته باشید تا بتوانید برای مطالعه‌ی بیشتر و کامل‌تر هر نکته به منبع اصلی خود نیز رجوع کنیدو در یادگیری نیز موثر است.

 

 • یادداشت‌برداری به روش طبقه‌بندی رئوس مطالب

یادگیری

این روش از یادداشت برداری به روش کلاسیک در مواردی است که یادداشت‌برداری به زبان فارسی انجام می‌شود، ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر برسد. در طبقه‌بندی رئوس مطالب به روش کلاسیک، از الفبای انگلیسی (حروف کوچک و بزرگ) و اعداد (اعداد رومی و اعداد هندی‌‌ـ‌‌عربی) نیز استفاده می‌شود. اغلب دانش‌آموزان از این روش برای خلاصه نویسی استفاده می‌کنند، در حالی که خلاصه نویسی نیازمند تحلیل و جمع‌بندی اطلاعات است. در مواردی که هدف‌تان از مطالعه فقط حفظ کردن اطلاعات است، به راحتی می‌توانید مطالبی را که به این روش طبقه‌بندی کرده‌اید، به ذهن بسپارید و در یادگیری نیز مؤثر است .

 • یادداشت‌برداری به روش تحت‌اللفظی

از ساده‌ترین تکنیک‌های یادگیری است که فقط به مهارت نوشتن نیاز دارد،این روش به این معنی است که برای یادداشت‌برداری به  این روش فقط کافی است همان جملاتی را که می‌شنوید، بنویسید.برای اینکه از صحبت‌های گوینده‌‌ی مطلب عقب نیفتید تا جایی که امکان دارد از نمادها و علائم اختصاری نیز استفاده کنید . هر بار که گوینده به بحث جدیدی وارد شد، ادامه‌ی یادداشت‌های‌تان را در خط بعدی بنویسید. بهتر است بین خطوط  فاصله بگذارید تا اگر بعداً خواستید نکته‌ای اضافه کنید، فضای کافی داشته باشید.در این روش درجه‌ی اهمیت نکات مختلف مشخص نیست و نوشته ها هم سازماندهی ندارند.

انواع  روشهای مطالعه:

 1. مراحل پیش خوانی-
 2. مرحله سؤال کردن
 3. مرحله خواندن
 4. مرحله تفکر
 5. مرحله از حفظ گفتنی
 6. مرحله مرور کردن
 7. روش دقیق خوانی
 8. تکنیک خلاصه برداری
 • مشاوره آنلاین و رایگان در پی سی کلاس:

برای طرح سوالات درسی، روش صحیح مطالعه،مشاوره آنلاین کنکور،مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور و مشاوره آنلاین درسی،برنامه ریزی درسی،مشاوره برای روش های مطالعه خود میتوانید فرم را پر کنید تا تعیین سطح بشوید، برای پر کردن فرم مربوط میتوانید کلیک کنید

کانال  مشاوره کنکور نیز در اختیار داوطلبان قرار داده  شده است، که با کلیک بر روی آن شما کاربران گرامی می توانید برای مشاوره کنکور خود با بهترین اساتید و مشاوران کنکور به صورت تضمینی بهترین برنامه ریزی را دریافت کنید و به موفقیت برسید.

X